Za Manchester United už nikdo nedýchá, tvrdí herec David Novotný

David Novotný | Foto: Profimedia.cz

Jeho oblíbený Manchester United se horko těžko vrací do časů legendárního kouče sira Alexe Fergusona. Herec a milovník fotbalu David Novotný rozhovory k Manchesteru dávat nechce. „Jsem fanda, žádnej odborník,“ psal původně v SMS. Nakonec se ale k poměrům v klubu svého srdce rozpovídal. A více než zajímavě.

Co říkáte na situaci na Old Trafford?

Kdyby tam byli fanoušci, tak ti jim to nedovolej. Hnali by ty kluky dopředu, už by něco způsobili. Už by hučeli, pískali, bučeli… jenže teď se tam neděje nic. Vlastně se do nich obouvají jen klubový legendy, což mě vlastně taky strašně mrzí.

Proč?

Oni se cítí prostě nas*aně, že už tahle generace pro ten klub nedejchá. Ale jaký na to mají právo to soudit? Jen proto, že jsou to klubový legendy? Jo, vlastně to je důvod, proč můžou bejt nas*aný.

Zakažte skákání u penalt, vyzývá legendární útočník

Rozběhnout se, nadskočit, podívat se a vypálit. Na netradiční styl zahrávání pokutových kopů Bruna Fernandese z Manchesteru United si už ...

A dýchá za klub vlastně někdo?

Klubismus obecně trochu zmírá. Ve fotbale se pohybujou takový prachy, že kluci zabezpečí čtyři rodiny u nich doma, s čímž se pak chlubí všude možně. Mají ty svoje teplý místečka a za ten znak a za tu historii se už moc nepokládaj.

Kolik dáváte kouči Solskjaerovi měsíců?

Já ze svýho trůnu fanouška Manchesteru mu dávám tolik, kolik unese. Porazil Paris Saint-Germaine v Parku princů. Dvakrát. Jasně, pak dostane od Crystal Palace doma trojku. Vlastně nevím, jaká je ochota těch kluků za Oleho makat. Tam bohužel nedohlídnu.

Kdo by ho měl nahradit?

To je těžký. Mohl by to bejt Pochettino, je na něj nejnižší kurz, ale já furt doufám, že to Ole zvládne. Chtěl bych, aby se on stal tím dalším legendárním koučem. On je prostě sympatickej chlapík, má ty modrý kukadla, odvedl pro Manchester spoustu dobrejch věcí. Jen to nastavit tak, aby to uměl předat klukům.

Takže Ole je vám z trenérů, kteří přišli po siru Fergusonovi, nejbližší?

To je jasný, že Ole.

A co další?

Gigsík (Ryan Giggs, pozn. red.) tam přišel moc brzo, byl jen takový lepidlo, alternativa. Moyes na ty kluky nestačil, sice se mu teď ve West Hamu daří, ale porovnávat je s Manchesterem United prostě nejde. To je, jako kdybys porovnával Spartu a Slovácko.

Hráči Manchesteru jsou jen žoldáci, zlobí se český herec

Manchester United jsou v krizi. Po slavných časech sira Alexe Fergusona se na lavičce vystřídalo několik trenérů, žádný z nich zatím nesplnil ...

Takže vést kabinu Manchesteru United by měl typově někdo jako Alex Ferguson?

Fergí byl ve správnej čas na správným místě. Zůstal tam tak dlouho, jak měl. A taky ve správej čas odešel. Možná cejtil, jak se to všechno dynamicky proměňuje. Asi cejtil, že už to prostě nebude ono. Že už to jeho charisma taky nemusí stačit.

Když srovnáte aktuální soupisku s tou, ve které byly legendy jako Paul Scholes nebo Gary Neville. Připadá vám, že současní hráči jsou primadony?

To nejsou primadony, ale žoldáci. Manchester je dobrá adresa, ale není to pro ně otázka života a smrti. Což pro ty legendy, o kterých se bavíme, mohla být. Ale těžko říct. Já jen vidím, že forma kluků kolísá.

Třeba u koho?

Třeba Martiala bych někdy zabil, protože se tváří strašně lenivě, jenže pak udělá něco rychlýho, nečekanýho a mě pošle na párek, že jsem debžot, kterej tomu nerozumí. Ale pak to zase se*e. Pogba mě někdy uchvátí, pak mě se*e, že si koleduje o fauly a chybějí tam ty jeho koule na šedesát metrů, kdy přesně našel nějakýho útočníka.

Kde je tedy chyba? Tím, jak Manchester hraje?

Obávám se, že svojí profesořinou a přečudlíčkováním se dostávají do problémů, v jakých jsou. Oni pohrdají jednoduchým řešením situace. Už to není to jednoduchý prásk, prásk, prásk a gól. To musí bejt prostě čudli, mudli, čudli, mudli a pak z toho stejně nic není. Ale to, co já říkám, to jsou takový plácanice.

Kdo vám je teď svým charakterem nejblíž?

Nabízí se Marcus Rashford, obdivuju ho za to, že založil nadaci pro pomoc chudým dětem. Otázka je, jestli to není jenom velký PR, já sám mám rád charitu, o který se neví. Ale on se na té pomoci asi popasovat nechce, to spíš ti další, jako jsou média a sponzoři. Rash to má asi v hlavě srovnaný.

Tři ovce vyhrál v sázce. Z šampiona UFC farmářem

Do klece už nevstoupí. Nikdy. A to navzdory sebevědomým prohlášením šéfa UFC Dany White, který ho chce přitáhnout k poslednímu zápasu v oktagonu. ...

Měl by být Harry Maguire kapitán, i přes jeho excesy na dovolené v Řecku, kde údajně napadl policistu?

Hele, to opravdu není na mně. Kapitán, jak ho vidím já, by měl bejt spojnicí mezi hráči a trenérem. Jakmile se něco se*e, tak on přijde za trenérem a řekne mu, že v týmu plavou nějaký ho*na, tak ať to začne kouč řešit. Naopak když se daří, tak on řekne týmu, že se jde na véču a ještě upřesní borcům, jestli si mají vzít buchty, nebo ne. Jestli mu Ole věří a jestli s ním Maguire komunikuje správně, tak by asi měl bejt.

A kdo je ta nejostřejší tužka v penále?

Asi Bruno Fernandes. Byly od něj velký očekávání a on je dokonce překonal. Má to určitě v noze, nevím, jestli to má v hlavě. Myslím, že je snazší překvapit, ale pak je těžší ty překvapení opakovat.

Na jakém místě bude Manchester na konci sezony?

Skončí v TOP 6.