Koncept olympijského příměří inspirovaný starověkým Řeckem říká, že příměří začíná týden před zahájením Her a končí týden po závěrečném ceremoniálu paralympiádu. Rusko toto pravidlo porušilo v letech 2008 napadením Gruzie, 2014 anexí Krymu a naposledy při invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Vedle upozornění na nedodržování olympijských tradic upozorňuje Ukrajinský olympijský výbor, že je třeba připravit prověrky, které v případě startu Rusů a Bělorusů v Paříži pod neutrální vlajkou vyřadí všechny vojáky.
„Trváme na tom, že MOV musí vytvořit konkrétní mechanismy kontroly 'neutrality',“ stojí v prohlášení Ukrajinského olympijského výboru, který upozorňuje na to, že na Hrách v Tokiu v roce 2020 bylo 45 ze 71 ruských medailí získáno díky členům Ústředního sportovního klubu ruské armády CSKA, který je považovaný za přímou součást ministerstva obrany.
„Neexistuje ukrajinský sportovec, který by v této válce někoho neztratil,“ uvádí Ukrajinci, že je nepředstavitelné, aby soutěžili s příslušníky ozbrojených sil, kteří se podílejí na zabíjení civilistů v jejich vlasti.
Další obava plyne z toho, že ani neutralita nezabrání Rusům hlásit se k ruské armádě a podpoře války. Ukrajinci proto připomínají loňský incident z mistrovství světa v gymnastice, kdy Rus Ivan Kuliak oslavil bronzovou medaili provokací se symbolem 'Z'. Stejně tak narážejí na ruské olympioniky, kteří se pravidelně účastní masových akcí na podporu Vladimira Putina.
Zdroj: UOC
'Hitlerův syn' má po římském derby doživotní zákaz vstupu na stadion Lazia
Městské derby mezi Laziem a AS Řím se pořádně zvrhlo. Hned tři fanoušci Lazia si vysloužili doživotní zákaz vstupu na stadion...
Špatný den Patrika Kincla. Snad se to zlomí, doufá před zápasem s Vémolou
Den zúčtování se blíží a šampion organizace Oktagon Patrik Kincl je v plné přípravě na titulový zápas, ve kterém se utká s...