Zapomene se na doping? Rusko zahájilo cestu k návratu do světové atletiky

Ilustrační foto | Foto: Maxi Krivonos / Shutterstock.com

Mezinárodní asociace atletických federací (World Athletics) schválila plán, podle kterého se má ruská atletika očistit od dopingových praktik a skandálů. Ty vedly v roce 2015 k vyloučení ruské atletické federace (RusAF) z mezinárodního atletického společenství.

Dokument, který nese název „Plán obnovy“ a je popisován jako poslední šance či naléhavý pokus, schválila Světová atletická rada (World Athletics Council). Na 31 stránkách ale nenajdete žádné, a to ani předběžné datum, kdy by ruská atletická federace mohla být opět přijata do World Athletics. Byl v něm ale stanoven harmonogram kroků, které je potřeba ze strany RusAF učinit.

Mezi zásadní body, kterým se nyní vedení rusé atletiky bude muset věnovat, patří například zavedení podpory whistleblowingu. Tedy přijetí mechanismů, které ochrání spolupracující sportovce či další sportovní činovníky při snaze spolupracovat na odhalování dopingu v tamní atletice. Mezinárodní atletická asociace také požaduje, aby měli atleti více možností, jak se zapojit do dění v ruské atletice. Zavedena mají být také pravidla, podle kterých budou potrestáni ti, kteří se odmítnou na protidopingových opatřeních podílet nebo se jimi řídit.

Prezident World Athletics Lord Coe tento plán nazval „plánem k obnovení důvěry“ a dodal, že se nejedná o konec ruské dopingové aféry, nýbrž o začátek hodně dlouhé cesty. Pracovní skupina, která k navrženému plánu zpracovala pro World Athletics zprávu, konstatuje, že RusAF může být v této očišťující misi úspěšná. Zároveň ale dodala, že opravdová a nevratná změna tamní kultury může trvat celou jednu generaci.

Mezinárodní atletická federace také řekla, že zváží povolení startu na letošních olympijských hrách pro ty ruské sportovce, kteří prokazatelně nevyužívali dopingových programů. K tomuto tématu se má rada sejít 17. a 18. března.

Slavný trenér sedí na mrtvém koni a telefonuje. Fotografie na sítích spustila skandál

Gordon Elliott je úspěšný trenér závodních koní. O to horší je skandál, který se kolem tohoto Ira rozpoutal v posledních hodinách. Na sociálních ...

Policie zasahovala v kancelářích Barcelony, zatkla jejího bývalého prezidenta

FC Barcelona sice z posledních pěti zápasů ve španělské lize čtyřikrát vyhrála a jednou remizovala, v neúplné tabulce je průběžně druhá, ...