Chytří běžci mají jasně dané cíle. Zde je pět z nich

Běhání je pro zdraví velmi prospěšné. | Foto: pxhere.com

Běháte pravidelně a myslíte si, že přesně víte, co je pro vás dobré. Nejen výkonnostně, ale také motivačně. Ale pozor. Věci se mění a je na čase zkusit inovace, které zlepší vaše výsledky. 

Je to jednoduché. Pravděpodobně jste dali na doporučení, které boty jsou nej, máte na ruce neustále nasazené chytré hodinky, používáte navigaci, běháte stále stejné okruhy. Chyba. Zkuste změnit styl a uvidíte, jak se vaše výsledky zlepší. 

Běhejte bez technických vymožeností

Všichni běžci si nasadí sluchátka, chytré hodinky a vyrážejí. Kromě toho si berou s sebou chytrý telefon, na který se snaží zaznamenat panoramata ranního rozbřesku, případně jedinečný západ slunce. Pokud ale trénujete poctivě, zkuste na podobné činnosti zapomenout. Víte, jak vás lovení jedinečného záběru zpomaluje? Pak jeho postování na sociální sítě v reálném čase. Zpomalíte se nejen v měřítku uběhnutých kilometrů, ale především vypadnete z tempa. A vaše svaly by místo dalšího rozběhu potřebovaly odpočinek. Ale ten se nedostaví. Místo něj následuje po době, kdy nepracují, další výkon. Díky střídání tempa bez relaxace může dojít k natržení svalu, proto se odborníci na běh stále častěji přiklánějí k tomu, že by bylo dobré, aby se sportovci nerozptylovali maličkostmi. A věnovali se tomu, co je pro ně hlavní. Tedy výkonu. Konec konců, na sociální sítě si můžete své pocity umístit večer. V rámci odpočinku. 

Běh je životní láskou. Má však svá jasná pravidla, která možná neznáte

Běhání je považováno za jeden z nejpřirozenějších sportů. Také nejlevnějších. Ona to zase tak doslova pravda není. Pokud si nechcete zničit ...

Upravte tempo

Nesnažte se zdolat svou trasu co nejrychleji. Naopak, první třetina by měla proběhnout v mírném poklusu, pak by mělo dojít ke zrychlení a závěr vašeho běhacího intervalu už by měl být zase výklus. Na to myslete, a především nesmíte přepálit start. Takový přístup vás doběhne v polovině vaší trasy. Svaly začnou bolet, klouby taktéž – a vy se domů spíš doplazíte, než doběhnete. Problém je, že mnoho běžců si myslí, že jejich technika spočívá jen v dosažení co nejvyšší rychlosti. Ale to je obrovský omyl. Právě skvělý výkon se dá poměřit tím, že v průběžném čase běžíte v podobném rytmu. Navíc stálé tempo vám ve výsledku přinese vyšší rychlost než střídání běhu, chůze a odpočinku. 

Patnáct minut pro rychlý sprint

Až si budete plánovat program svého běhu, začněte s tím, že po deseti minutách výběhu, rozklusání, by měl následovat patnáctiminutový blok sprintu. Následně pak zklidnění a návrat ke správné tepové frekvenci. Tu poznáte i bez chytrých hodinek. Jakmile se budete během této patnáctiminutovky cítit komfortně, můžete pokračovat a minuty rychlé aktivity si přidávat. Obecně platí, že minutu až dvě z jednotné vzdálenosti můžete ukrojit přibližně po měsíci až dvou intenzivního tréninku. Pokud máte pocit, že by zrychlení mělo přijít rychleji, koledujete si o zdravotní problém.

I rekreační sportování si zaslouží pořádnou výbavu

Možná si myslíte, že na vaše víkendové sportování není třeba, abyste si pořizovali značkovou výbavu a že pár kilometrů týdně odběháte ve ...

Běhejte mimo navyknuté trasy

Stereotyp je ubíjející za všech okolností. Proto si pečlivě vybírejte trasy, které budete běhat. I proto, že během delších výběhů je dobré místo hudby sledovat krajinu. Třeba proto, že právě změny na horizontech i v krajinném uspořádání vedou k zajímavým myšlenkovým pochodům, které je dobré sledovat. Mohou vám totiž o vás hodně prozradit. Navíc změna trasy je dobrá také pro vaše svaly. Pokud denně běháte z kopce a do kopce, mohou to odnést vaše kolena, je tedy fajn nad každou trasou se poctivě zamyslet a střídat rovinky s kopečky. Ale to vám poradí zase vaše kloubní mechanismy. Naslouchejte tomu, co vám po každém tréninku říkají. Nebo se alespoň snaží sdělit v podobě komfortu či diskomfortu, jaký cítíte. 

Běhejte častěji

Vážně je to tak. Nemyslete si, že se maratoncem stanete, když budete běhat jednou týdně, dvě hodiny. Pokud je vaším cílem velký maraton, měli byste si své tréninkové dávky rozložit do pravidelných denních bloků. Z nichž každý by měl být alespoň 120 minut dlouhý. Postupně můžete mít i tříhodinový, pak je ale nezbytné nezapomínat na intenzivní regeneraci a věnovat se důsledně také tomu, co jíte. Kromě toho se nenechte rušit.

Běháte čtyřikrát týdně od pěti do šesti? Ten čas patří jen vám – a také z toho důvodu byste s sebou neměli mít žádnou techniku a během výběhu řešit třeba pracovní komunikaci. Čas, kdy sportujete, věnujte sobě. Zahřejte se, užijte si běh, zklidněte se. Jakmile se budete cítit rušeni, je to špatná cesta. Nikdy nedosáhnete takového výsledku jako v okamžiku, kdy víte, že čas je jen váš. Navíc díky častému vyrušování můžete dojít ke zjištění, že vás běhání nebaví. A to by byla škoda. Takže nehledejte výmluvy, proč večer vyběhnout nemůžete. Ale naopak důvody, proč to tak má být. Práce počká. Ta na rozdíl od času vyhrazeného jen vám neuteče. 

Komentáře