Co všechno je třeba vědět, než vyrazíte pod stan?

Ilustrační foto | Foto: pexels.com

Jste kavárenský povaleč, hmyz vám leze na nervy a za divočinu považujete park nedaleko vašeho bydliště. Co dělat, když rodina zavelí, že na prázdniny se jede pod stan, protože to bude prima dobrodružství? 

Většinou si myslíte, že rodinu řídíte, tudíž byste zavelela, že se jede na prázdniny do pětihvězdičkového hotelu, kde budete mít k dispozici pro děti animátory, pro sebe ztepilého barmana, který umí perfektně míchat drinky. Jenže ono je to jinak. Rodinka jásá, kuje pikle a vy řešíte, co sbalit s sebou. A je vůbec dovolená pod stanem tak hloupý nápad? 

Není. Stan rodinu stmeluje, dodává i ve třetím tisíciletí pobytu na čerstvém vzduchu punc romantiky a není mastňácký. A až se po dvaceti letech svých dětí zeptáte, na jaké prázdniny vzpomínají nejvíc, budou to právě ty trampské. Pod stanem a s ešusem. Tak šup balit batohy. To totiž bude na vás.
Abyste nedopadla jako maminka v příběhu Jak dostat tatínka do polepšovny, rovnou si otevřeně přiznejte, že nejedete na módní přehlídku – čímž vyeliminujete tak dvě třetiny svého šatníku. Z dalšího vyberte výrazné barvy, relativně nové svršky a víceméně máte sbaleno. Po zálesácku. A to je teprve začátek.

Nepodceňujte preventivní prohlídky, mohou vám zachránit život

Máte před sebou ještě hodně výzev. Vyběhnout na Sněžku, ujet s kamarády maraton na kole, naučit se hvězdu nebo šipku do vody. Možností je ...

Na druhou stranu je fajn si přiznat, že nejedete ani absolvovat bivak v Alpách, dokonce ani do základního tábora v Himalájích, takže není důvod investovat přehnaně velký rozpočet do výbavy. Pokud nevíte, kde začít, nechejte si poradit v půjčovně vybavení, případně zaběhněte do Decathlonu a pořiďte si za pár kaček výbavu vlastní. Věřte totiž tomu, že když jednou vyzkoušíte stanování a venkovní posezení pod noční oblohou, stane se právě tato aktivita nedílnou součástí vašich dovolených. 

Proč děti takové výpravy milují? Protože se diametrálně liší od všeho, co zažívají denně. Kdy jídlo jim chystáte vy, nesmí se k plotně ani přiblížit, v noci je v dětském pokoji tajemné stíny na stropě neděsí. V neposlední řadě vidí své rodiče, kteří najednou zvládnou i mnohem zajímavější situace než týdenní nákup v supermarketu, rozvoz potomků na kroužky nebo tvorbu tabulky v Excelu. Nestojí to za trochu nepohodlí? Ukázat, že umíte rozdělat oheň, uvařit jídlo v kotlíku – co na tom, že nakonec skončíte na hranolkách v místní restauraci, i snaha se cení.

Běh je životní láskou. Má však svá jasná pravidla, která možná neznáte

Běhání je považováno za jeden z nejpřirozenějších sportů. Také nejlevnějších. Ona to zase tak doslova pravda není. Pokud si nechcete zničit ...

Co tedy vzít s sebou? Do základní výbavy patří stan, spacáky a karimatky. Pro pobyt v kempech je možné pořídit velký a pohodlný stan, na poznávací dovolenou s častými přesuny je vhodný úspornější. Zabalte s sebou dostatečné množství teplých věcí, a to i v případě, že je léto a venku je pěkně. Rána totiž bývají chladná. Důležité jsou také holínky či vysoké nepromokavé boty a pláštěnka. Nezapomeňte hygienické potřeby, věci na vaření, repelent, baterku, lékárničku, hračku a další zábavu. A v neposlední řadě varování: Pečlivě si u repelentu ověřte, jestli je proti komárům či proti klíšťatům. Jde o velký rozdíl. A pokud to jen trochu jde, nechejte se proti klíšťové encefalitidě očkovat. 

Užijte si špekáčky, trampské písně i usínání pod hvězdami. Zjistíte, že to vše má něco do sebe a klidně se vsadíme, že za rok budete první, kdo bude do předsíně rovnat karimatky. Vážně. Díky pobytu pod stanem zjistíte, že váš puberťák je docela milá osoba, i to, že je na místě červenec a srpen stále nazývat prázdninami. Protože se od dob vašeho dětství zas tak moc nezměnilo. 

Komentáře