Vyrazte do přírody vybaveni třeba ošatkou a nasbírejte si bylinky. Rozhodně toho nebudete litovat. Květen je ráj pro bylinkáře. Poradíme vám, které rostliny čistí krev a se kterými zaženete ekzém. A kde je hledat? Například jitrocel či kopřivu naleznete prakticky kdekoliv. Lepší je však sbírat je někde v lese než v městském parku.
[caption id="attachment_317" align="aligncenter" width="741"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Kopřiva
Patří mezi naše nejznámější léčivky. Velkou výhodou je, že tuhle pichlavou krasavici nalezneme prakticky všude. Její účinné látky jsou v celé rostlině. Zpracovává se od kořenů až po květy. Pročišťuje krev, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí problémy s močovými cestami, pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny nebo žaludku. Používá se i jako podpůrná léčba při virových i bakteriálních onemocněních. Obsahuje hodně železa, proto je skvělou a zdravou bylinkou. Kopřiva se používá i na vlasy. Blahodárně působí na pokožku hlavy, zbavuje také pleť nečistot a pomáhá od ekzémů. Čím čerstvější je, tím má lepší účinky.
Jak se užívá?
Z listů se vaří čaj. Můžou být sušené nebo čerstvé, zalité horkou vodou. Pro jarní očistu a nabrání energie, se užívají dva šálky denně, ideálně po dobu dvou týdnů. Čaj má skvělý účinek i na ledviny. Připravit si můžeme i kopřivový salát nebo jarní nádivku.
[caption id="attachment_323" align="aligncenter" width="741"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Jitrocel
Na jaře má největší sílu. Z listů jitrocele se připravuje sirup, který se vaří. Dá se však udělat i za studena. Rostlina zraje až šest týdnů, kdy dochází ke kvašení. Jitrocelový sirup mírní kašel a zahlenění. Čistí i průdušky. Často se podává i dětem. Jitrocel najdete třeba i ve spoustě sirupů z lékárny.
Jak se užívá?
Kromě sirupu jitrocel léčí i rány. Natrhané listy rozdrtíme mezi prsty a přiložíme na ránu nebo štípanec od komára. Pravidelně opakujeme, dokud potíže neustoupí. Jitrocelový sirup připravíme velmi jednoduše: lístky jitrocele nasekáme najemno a prosypáváme cukrem. Na dno sklenice dáme nejdříve listy, pak vrstvu cukru a na ten další listy. Takhle opakujeme a co nejvíce udusáme. Až máme sklenici plnou. Necháme stát na teplém místě po deseti dnech slijeme sirup do skleničky a dáme do chladu. Podáváme dle potřeby.
[caption id="attachment_318" align="aligncenter" width="741"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Pampeliška
Tahle rostlinka neslouží jen na pouštění padáčků. Listy pampelišky obsahují velké množství vitamínů A, B a C i draslíku. Posílí naši imunitu a slouží také jako podpůrná léčba při onemocnění jater. Rozpouští ledvinové i močové kameny, snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu.
Jak se užívá?
Z pampelišek si můžeme připravit chutný salát. Potřebujeme 200 g čerstvých mladých listů, 1 bílý jogurt a sůl. Listy nasekáme nadrobno, polijeme jogurtem posolíme, promícháme a dáme odpočinout do lednice. Salát osvěží a je zdravý. Z pampelišek lze také udělat čaj. Listy vysušíme, přelijeme horkou vodou a necháme louhovat patnáct minut. Čaj se pije vlažný. Sirup, který očistí naše tělo připravíme z květů pampelišky. Spaříme je litrem vroucí vody, přidáme na kolečka nakrájený citrón a společně povaříme. Takhle připravenou směs zakryjeme potravinovou fólií a necháme odstát do druhého dne. Poté přecedíme, dáme přibližně kilo cukru a svaříme do hustějšího sirupu. Odložíme do skleněné nádoby. Dle potřeby podáváme po lžičkách.
[caption id="attachment_316" align="aligncenter" width="741"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Sedmikráska
Bílé kytičky jsou ideální bylinkou při kašli, zahlenění, nachlazení i na jarní pročištění. Zlepšují také kožní problémy. Když se vám udělá pupínek, sedmikráska může pomoci k jeho odstranění. Pomáhá ale také při poruchách trávení nebo při nechutenství.
Jak se užívá?
Konzumovat se můžou přímo květy sedmikrásek. Hodí se do salátů či jen tak na chléb namazaný máslem. Na poranění kůže nebo pupínky stačí vymačkat šťávu z listů. K léčbě kašle uvaříme čaj.
Sirup proti kašli připravíme jednoduše. Budeme potřebovat dvě sklenice kvítků sedmikrásky a jeden a půl sklenice cukru. Všechno smícháme dohromady a necháme odležet do druhého dne. Po uležení slijeme a skladujeme v lednici. Sirup podáváme při kašli 3x denně. Vydržet by měl až čtyři měsíce.
[caption id="attachment_315" align="aligncenter" width="741"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Hluchavka bílá
Nápadně se podobá kopřivě, jen s tím rozdílem, že vůbec nepálí. Má bílé květy a pro léčebné účely se sbírají samotné květy nebo celé vrcholky rostlin. Hluchavka je prospěšná zejména pro ženy. Léčí menstruační problémy, posiluje dělohu a pomáhá i při zánětu vaječníků. Využijí ji i muži, příznivě totiž ovlivňuje prostatu a močový měchýř. Pomáhá také při nespavosti nebo trávících těžkostech.
Jak se užívá?
Čaj z hluchavky připravíme: 2 kávové lžičky květů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Dosladíme medem a pijeme 2-3x denně při menstruačních bolestech. Při problémech s kůži, svědění, prasklinkách, i na konečníku pomáhá koupel z hluchavky. 10-15 celých rostlin natrháme, přelijeme vodou a necháme louhovat do večera. Před použitím povaříme 5 minut a slijeme do koupele.