Léky na bolest vám mohou víc ublížit než pomoct

Místo prášku zkuste zvolit jinou možnost. | Foto: shutterstock.com

Palčivý problém, který trápí vyspělé civilizace. Místo řešení jejího vzniku, je bolest umlčována různými pilulkami, což ale může konzumenta léků v nadměrném množství ohrozit na životě.

Znáte to jistě také. Přetáhli jste limit ve fitku, zkoušeli jste vzpírat víc, než vám trenér doporučil, uběhli jste o pár kilometrů víc než běžně. A bolí vás svaly, klouby, z dehydratace hlava. Nejjednodušší řešení známe všichni. Stačí jedna, dvě pilulky, něco málo klidu a ono se tělo zase srovná. Odborníci se shodují, že právě tato filozofie, kterou vyznávají prakticky všichni, se ale může obrátit proti nám. Najednou nebude stačit jedna pilulka, ale bude zapotřebí dvou. Trvale přetížení lidé neusnou bez léku s paracetamolem, který uvolňuje, ale také je dobré vědět, že jeho nadměrné užívání vede k poškození jater. 

Tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Fyzioterapeuti i psychologové se shodují na tom, že v dnešní zrychlené době chtějí všichni řešení hned. Tedy, zobnout si pilulku, potlačit bolest. Přitom stačí tak málo. Protáhnout se po sportovním výkonu, protáhnout se také po dlouhém sezení v práci, naučit se ke svému sportu také kompenzační cviky a nezatěžovat organismus jednostranně. Je toho relativně málo, ale efektivních tipů, které vám pomohou vynechat léky ze své pravidelné stravy, přibývá. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Češi jsou navíc experty a premianty v konzumaci léků proti bolesti. Používání nejrůznějších gelů na svalovou bolest a podobných „pomocníků“. Přitom je třeba si říci, že vše výše uvedené vždy řeší následek, nikoliv příčinu. Tou může být opomenutí kontroly pitného režimu, taktéž nedostatečné protažení se před sportovním výkonem. 

Výborně funguje také dýchání do břicha, ne nesrovnatelné s prodýcháváním bolesti během první doby porodní. Kromě toho se můžete naučit relaxační techniky, které vám od bolesti pomohou, aniž byste do sebe museli ládovat farmaka horem dolem. 

Psychické rozpoložení taktéž napomáhá tomu, jak se cítíte, naučte se tedy ke sportu přistupovat s nadhledem. Pokud vám dělá vysloveně radost, neměly by jeho účinky být tak devastující jako v situaci, kdy se do něj nutíte. Váš mozek pak svalům sděluje informaci, že je to nuda, opruz a zbytečná aktivita, a že by tedy měly bolet, protože si příště rozmyslíte, jestli se trénovat vydáte, nebo ne. Uvidíte, že to funguje. Nenechte mozek, aby vysílal signály, které vám finálně zprotiví pohyb jako takový, nebo zničí játra. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Češi jsou konzumenty berliček proti bolesti, přitom by to tak nemuselo být. Stačí si efektivně namíchat koktejl z výživových doplňků, věnovat více pozornosti duševnímu rozpoložení i nastavení jídelníčku. Také výběru sportovní aktivity, kterou je dobré dělat ne proto, že je moderní, ale proto, že jedince jako takového těší. 

Faktem třeba je, že lidé, kteří konzumují léky proti bolesti hlavy, jimi trpí stále častěji. Ti, kdo se snaží bolest přebít léky proti bolesti se z kolotoče tohoto typu nikdy nevymaní, naopak organismus se stává odolnějším a je třeba látky, obsažené v tabletkách, zvyšovat. 

Nadměrné užívání léků má také odborný název. Polyfarmacie. Právě i ta může způsobit, že budete kombinovat volně prodejné léky, které vám pomohou dobře se vyspat po tréninku, s medikamenty, které předepsal lékař. Ty budu vzájemně v kontraindikaci, a vy si přivodíte jen další problémy. 

Proto zvažte každou pilulku, kterou do svého organismu dáváte. Může se vám to totiž pořádně nevyplatit. I když to jako primární řešení malého problému v daný okamžik, vypadá jako docela fajn nápad.

Komentáře