Už pár let se o tom mluví.
Kdy konečně Mathieu van der Poel, ten umělec na kole, vyzkouší největší silniční klasiku všech klasik? Kdy konečně stane na startu Paříž-Roubaix?
V neděli to přijde. A navíc to může být první mokrá verze tohohle slavného závodu za posledních 19 let.
„Už na suchu je to hodně těžký závod. Na mokru to bude ještě techničtější. Pokud před vámi někdo spadne, bude hodně těžké se mu vyhnout. Snad všechno dopadne dobře a my se vyhneme všem nepříjemnostem,“ řekl při setkání s médii.
Ve čtvrtek absolvoval krátký průzkum trati. Vyzkoušel si slavné sektory jako Arenbergský les, než si sedl za monitor svého notebooku, aby odpovídal novinářům na otázky.
Několikrát přitom zopakoval, jak bude v neděli zapotřebí opatrnost.
Bahno, déšť a vlhké kostky. Dočkáme se v neděli mokrého Roubaix?
Už skoro 20 let se cyklistická klasika všech klasik nekonala za mokrých podmínek. O tomhle víkendu se to s velkou...
„Myslím, že to na jednu stranu bude docela cool, pokud bude v neděli pršet, na druhou to bude dost nebezpečné,“ má jasno. „Roubaix je nervózní i normálně, natož na mokru. Budeme muset být hodně opatrní, abychom se vyhnuli všem pádům a defektům.“
Kdo jiný by ale měl mít zkušenosti s blátem, mokrem a nepříznivým terénem než čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu.
Byť ani on si není jistý, jestli mu dovednosti z terénu v neděli v něčem pomohou.
„Zatím těžko říct. Není to jako v cyklokrosu, kde jste sám a všechny technické věci můžete vyřešit. Tady bude velká skupina, bude to kluzké a hektické, a ne všechno můžu ovlivnit. Pokud to zvládnu, je to první krok k tomu dostat se do finále a bojovat o vítězství,“ říká.
V týmu bude jedním ze čtyř debutantů na slavné klasice. Nejzkušenějším mužem Alpecinu-Fenix je Silvan Dillier, který Peklo severu absolvoval třikrát, v roce 2018 dojel druhý za Peterem Saganem.
„Určitě od něj pár rad dostanu, ale dokud si ty kostky nevyzkoušíte, stejně nevíte, co čekat. Já absolvoval prohlídku, mám nějakou představu, ale vím, že v závodě to bude vypadat úplně jinak,“ tvrdí.
V posledních měsících se trápil se zraněním zad.
Těm nepomohl ani jeho šílený pád na olympiádě v Tokiu, kde letěl přes hlavu hned v úvodním kole závodu pod pěti kruhy na horských kolech.
Nyní už údajně žádnou bolest necítí, v posledních týdnech absolvoval čtyři závody – vyhrál belgickou jednorázovku Sels Trophy, v neděli dojel osmý za Zdeňkem Štybarem na mistrovství světa.
„Bylo mi jasné, že bude po těch posledních měsících těžké dostat se do formy, ale s trochou štěstí jsem mohl bojovat o duhový dres. I když se to nepovedlo, zase jsem do nohou dostal závodní kilometry. Doufám, že se mi povede sezonu zakončit nějakým hezkým výsledkem,“ říká.
Sám uznává, že ještě nemá stoprocentní formu. Že není schopný provozovat jeden útok za druhým jako na jaře.
„Ale nejsem na tom ani vyloženě špatně. Tak třeba se v neděli budu cítit líp. Bude to nový závod,“ těší se.
Neměl jsem nohy na to, abych vyhrál. Jak Sagan promarnil šanci
Na papíře vypadal nedělní světový šampionát cyklistů naprosto ideálně i pro něj. Pro muže, který už třikrát mistrem světa byl a...
Dvojí závod Alaphilippova kola. O marketingu mistra světa
Tolikrát to během závodu zkoušel. V posledních desítkách kilometrů se zdálo, že útočí prakticky jen on a všichni další favorité...