Ondřej Kúdela není rasista. Fanoušci ale ano

Ondřej Kúdela (vpravo) v rozmíšce s Glenem Kamarou. | Foto: Profimedia

Mám rád Slavii. Mám rád Ondřeje Koláře. Mám rád Ondřeje Kúdelu. Nemám rád primitivy, nemám rád násilí a nemám rád rasismus. Tolik o mně.

Dnes ráno jsme se probudili o několik stovek kilometrů dál na jihovýchod. Tam někde, kde kluci nemůžou mít rádi kluky, protože kdyby je viděli jiní kluci, zlynčují je. V horším případě zabijí. Taky se tam stírají rozdíly mezi slovním spojením „fucking guy“ a „fucking monkey“.

Nakonec je úplně jedno, co přesně slávistický obránce Ondřej Kúdela pošeptal během odvety osmifinále Evropské ligy s Glasgow Rangers Glenu Kamarovi. Protože chci vidět Slavii jako civilizovaný klub západního střihu, věřím, že by Slavia Kúdelu za jakýkoliv projev rasismu sama potrestala a nečekala by na zprávu rozhodčího a vyšetřování UEFA. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík by určitě nevydával silná prohlášení, kdyby si za nimi jako muž pevného charakteru nemohl stát na sto procent. Jedno je to ale kvůli tomu, co se děje teď.

To, co určitě neřekl Ondřej Kúdela, teď na sociálních sítích říkají někteří fanoušci Slavie. Anonymně. Bez ostychu. A je jich hodně. Kemar Roofe, který se předvedl jako úplný bezmozek, když provedl Ondřeji Kolářovi, co mu provedl, má zahlcený Instagram vzkazy typu: „Nigga, nigga, nigga!“ Do negrů mu nadávají i další slušní Češi, kterým standardně srdce pro Slavii nebije. To samé se děje Kamarovi, který se projevil jako stejný bezmozek, když si to s Kúdelou vyřídil v tunelu vedoucím k šatnám pěstmi.

Mezi komentátory skandálního závěru zápasu se zapojují ti, co mají silný názor na všechno. Hlavně teď před pomalu se blížícími volbami je k silným prohlášením každá záminka dobrá. A tak zjistíme, že podle Václava Klause mladšího by měly padnout tvrdé tresty – samozřejmě pro fotbalisty Rangers. Bohužel se obává, že místo toho se bude UEFA a Velká Británie zaobírat nějakou tou nadávkou, která při zápase padla. Slušní Češi jsou spokojení, jejich komentáře pod Klausovým příspěvkem už tak nějak tradičně zapadají do koloritu zemí na východ od nás. Vlastně tam, kde nás Britové stále vidí. Tam někde mimo civilizaci.

S komentářem k fotbalovému dění se přidávají další. Bývalý ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk se dovolává ostrovní idey fair-play a tvrdí, že „kdysi bojoval svět s vývozem revoluce z Východu. Dnes aby se bránil vývozu nenávisti ze Západu“.

Na hřišti prohrálo Glasgow. Zaslouženě. Glasgow nezvládlo ani pořadatelskou službu, prohrálo i další dění na stadionu a mělo by prohrát i v očích UEFA. Bohužel z dalšího pokračování už Slavia díky chování svých fanoušků jako vítěz nevychází. Je to škoda.

P.S. Přání co nejrychlejšího uzdravení Ondřeji Kolářovi.

Nechutná Slavia, hřímá kouč Glasgow Rangers

Rasismus, který bude prošetřen a potrestán. Taková je verze Glasgow Rangers ohledně skandálního závěru osmifinálového duelu proti pražské Slavii. ...

Maradona je nevinný. Osvobozující verdikt přišel až po jeho smrti

Očištění svého jména se nedočkal. Až čtyři měsíce po smrti Diega Maradony uzavřel soud třicet let starou kauzu týkající se daňového úniku. ...