Plastický chirurg Libor Kment: Velice často klientům operace rozmlouvám

MUDr. Libor Kment | Foto: archiv MUDr. Kmenty

MUDr. Libor Kment se specializuje na oblast plastické chirurgie. Vzhledem k tomu, že dokonalost těla je stále žádanější, zeptali jsme se ho, jak jde dohromady jeho práce se zdravým životním stylem. 

Honba za krásným vzhledem vede stále více klientek do vaší ordinace. Jaké zákroky pro krásu jsou nejžádanější? 

Je pravda, že klientky se o sebe začínají po této stránce starat dříve a častěji než tomu bylo dříve. V mladším věku jsou proto nejčastějšími zákroky v obličeji menší výkony, jako jsou výplně vrásek kyselinou hyaluronovou, aplikace botulotoxinu či operace očních víček. Z velkých operací, které provádíme v celkové anestezii, převažují jednoznačně operace prsů. U mladých žen, nespokojených s velikostí, zvětšujeme prsa silikonovými implantáty, upravujeme různé asymetrie nebo modelujeme u povadlých prsů. Některé ženy zase trápí nadměrná velikost, a tak zmenšujeme. Velice často provádíme na naší klinice operace nosů, tvarování těla liposukcí a operace obličeje u starších klientů. Kromě toho samozřejmě celé spektrum kosmetických i některých zdravotních operací.

A odmítáte někdy podílet se na tom, co si klientka vysní? 

Při konzultaci si po krátké anamnéze vždy vyslechnu přání klientky, důvod, proč se pro operaci rozhodla, a pak řeknu svůj názor, možnosti řešení a opravdu velice často operaci klientům rozmlouvám. Jsou stavy, kdy je operace plně indikovaná a pak není o čem mluvit. I když samozřejmě každá operace má svá rizika, a i to by měl každý pacient zvážit. Zejména pak právě u operací, které jsou více méně rozmar.

Správný odpočinek dokáže víc než lecjaký doktor

Odpočinek není nezbytný v přesně vymezený čas, ale je nutný pro fyzické i duševní zdraví. Kdykoliv cítíte potřebu. Co se během něj s vaším tělem ...

Je vůbec kombinace zdravý životní styl a plastická chirurgie v pořádku? Nebo si oba životní styly protiřečí? 

Já myslím, že to spolu naopak úzce souvisí. Trend je takový, že se lidi o sebe v dnešní době starají do vysokého věku, chtějí vypadat dobře, někdy to potřebují kvůli zaměstnání. Zdravý životni styl je základ. Jsou ale situace, kdy prostě člověk sám o sobě přírodu neobelstí. Pak můžeme pomoci my. Někdy ženy po opakovaných porodech sportují, žijí zdravě a vypadají skvěle, ale povadlá prsa po kojení nevycvičí, nebo nezpevní volnou kůži a rozestouplé svaly na břiše po porodu. Pak jim pomůže zcela zaslouženě třeba jen jednou operací plastický chirurg a žena se cítí výborně a nemá žádný handicap. O sto procent se jí pak zvedne kvalita života. Mladí lidé přichází s vrozenými vadami a genetickými dispozicemi. I nejkrásnější a úplně štíhlé modelky mohou mít problém s určitou partií těla, kde se jim vrozeně ukládá více podkožní tuk než v jiných místech, a i když jsou štíhlé, tak v určitém místě na těle mají tukový bochánek, který nemohou shodit. Pak zase může pomoci plastik. U starších lidí to platí podobně. Někteří jsou neuvěřitelní, sportují, dbají na životosprávu, ale s povolenou kůží sami nic neudělají. Když se budou pak cítit dobře, tak si myslím, že kosmetická úprava problemové části těla není nic proti ničemu.

Poznáte na ulici práci svých kolegů?

Myslím, že většinou ano. Plastické operace se dají provést tak, aby vypadaly přirozeně a nebylo nic na první pohled poznat. Záleží ale na přání pacienta a vkusu a technice operatéra. V dnešní době se „vylepšení“ často přehánějí, a pak je samozřejmě poznat, že to nevykouzlila příroda.

Co byste lidem, kteří chtějí být krásní, ale nevědí, kde začít doporučil? 

Najít si seriózní pracoviště a chirurga s potřebným vzděláním, certifikacemi a dobrými referencemi a přijít na konzultaci. Estetický chirurg jim buď operaci rozmluví, anebo doporučí a navrhne nejlepší možnosti a řešení.

Jaký zákrok naopak nedoporučujete rád? 

Nemám moc rád zákroky, kde je riziko nápadnějších jizev. Jako jsou operace paží a stehen (nemyslím liposukci), nemám moc rád liplifty, otevřené rhinoplastiky a další operace obličeje, kde jizvy mohou být vidět. Nerad operuji i kombinované operace z důvodu větších rizik.

Nebuďte na sebe příliš tvrdí, můžete se tím dostat do velkých potíží

Lidé, kteří se mají málo rádi, nikdy se nepochválí a vyžadují od sebe víc, než je od nich vyžadováno okolím, mají neustále pocit, že je takový ...

Jak se vy sám udržujete v kondici? Co vy a sport? 

Já moc neposedím, a tak odpočívám převážně aktivně. Když nepracuji, tak jsem většinou s rodinou někde u vody. Buď surfuji, windsurfuji, lyžuji na vodních lyžích, v Praze se snažím si občas zacvičit, plavu, v zimě lyže, snowboard. Sport je pro mě psychický relax a důležité je to i po fyzické stránce, protože chirurg tráví často mnoho hodin na sále a dobrá kondice se určitě hodí.

Máte dvě dcery. Také je vedete ke sportu, jsou šikovné. Kolik musíte obětovat tomu, aby tomu tak bylo? 

Ta starší už je hodně úspěšná a šikovná na sporty. Ve vodním lyžování patří k evropské špičce. Mladší má trošku svoji hlavičku, ale také už s námi začala lyžovat a jezdit na surfu. Je paráda, že máme celá rodina stejné zájmy. Ale času dětičky zaberou hodně, to nemusím vyprávět.

Co byste popřál všem, kdo hledají dokonalou krásu? Najdou ji pod skalpelem, nebo tkví v něčem jiném? 

Všichni víme, že je to převážně v hlavě. Každý člověk je svým způsobem krásný a výjimečný. Vidím to denně na ambulanci, jak jsou krásné holky v depresi a nespokojené s malichernostmi. Jiný má zase jasnou kosmetickou „vadu“, která každého musí praštit do očí, ale jeho to netrápí a nic neřeší, anebo řeší úplně něco jiného, protože to tak vnitřně cítí. Možná mu někdo nevhodnou poznámkou v minulosti ublížil.

Tak bych každému popřál hlavně pevné zdraví fyzické, a i to duševní, a aby každý byl sám se sebou spokojený.

Komentáře