Doba je zlá, ale je třeba se podřídit. Respektovat nařízení vlády a doufat, že to má ministerský kabinet vykoumané tak, aby se číslo R, které všichni tak bedlivě sledujeme, začalo konečně snižovat. Na druhou stranu je na místě si uvědomit, že děti sice zavřeme doma, musíme ale dbát o to, a to je primárně na rodičích, protože kroužky nefungují, aby jedly zdravě, hýbaly se a neztratily návyky, které vedou ke zdravému životnímu stylu. Pár rad se rozhodně hodí.
Nenechávejte děti, aby vyspávaly, jak chtějí. S výukou začínejte tak, jak jsou zvyklé, tedy mezi osmou a devátou ranní. Kromě toho pečlivě oddělujte víkend od pracovního týdne a nikdy nenechávejte domácí přípravu právě na volné dny. Jakmile se začne stírat hranice mezi volným časem a pracovními dny, jste na nejlepší cestě automatický režim a biorytmus, na které je vaše dítě, respektive jeho organismus zvyklé, absolutně rozhodit. Proto nevyhazujte budík, je to v zájmu zachování psychické i fyzické kondice vašeho dítěte.
Chystejte si svačiny a také si je dopřávejte. Opět v době, kdy je na ni tělo zvyklé. Změňte ale poměr jogurtů a ovoce se zeleninou v poměru ke sladkostem a jiným dobrotám, které se ve svačinových boxech vašich dětí jistě objevují. Doma připravené jídlo, které nemusí být nikam transportováno, muže být zcela jinak složené než to, které se nesmí při převozu rozbít, rozmačkat ani jinak znehodnotit. Svačiny si chystejte večer – uvítáte to v okamžiku, kdy dítě bude potřebovat jíst v situaci, kdy povedete videohovor s nadřízeným.
Vy na homeoffice, dítě na distanční výuce. Všichni se sluchátky, komunikující s kolegy, nadřízenými, kamarády, učitely. Stanovte si znamení, které budou všichni respektovat a bude signalizovat: Teď na mě nemluvte. Co třeba červený papír vedle monitoru? To značí, že není na místě dožadovat se jakékoliv pozornosti. Vy nechtějte, aby dítě došlo se psem, děti by si měly svačinu z lednice zvládnout vyndat samy.
Obědvejte ve stanovenou dobu oběda, jídlo si chystejte večer před dnem, kdy jej budete konzumovat. Příprava s dětmi do školy, odpovídání na pracovní maily a řešení vlastních starostí, to není ideální konstelace pro přípravu svíčkové, kterou si děti poručí s dovětkem, že ji na dnes měli v jídelně objednanou. Vařte minutky v předstihu, následně je jen ohřívejte. Výborné a plné vitamínů jsou polévky. S pečivem musí stačit a večeře může být o to opulentnější. Připravovaná všemi členy rodiny.
Tělocvik a zpěv už nezanedbávejte. V době, kdy má být tělocvik, vyběhněte se psem, pohybem se míní také úklid, procházka kolem bloku či svižná cesta do obchodu a zpět. V lesoparcích najdete outgymy, tedy místa, kde se můžete protáhnout. Hýbejte se, jak vás napadne. To samé dělejte v době, kdy má mít vaše dítě trénink. Co na tom, že nemůže třeba do Sokola. Vyběhněte na hřiště u nejbližší školy a dejte si souboj v badmintonu, snažte se uhrát pár bodů v basketu. Jakýkoliv pohyb se počítá.
I když propadáte panice, máte existenční starosti, nevíte, jak moc vláda do zítřejšího rána zase přitvrdí, pro své děti můžete udělat jediné. Netajte jim, že doba je zlá, ale i když máte doma teenagery, kteří všude byli a vše zažili, jedno je jisté. Potřebují vědět, že rodiče jsou opora a že tuhle šílenou dobu zvládnou. Vy jste kapitán, tak máte právo stanovit pravidla, o kterých se nediskutuje. Udělejte to hned. Než se velení ujme strach, nejistota a pesimismus.