Bolí vás záda a nevíte, co s tím? Může za tím být stres

Bolesti zad bývají často nesnesitelné. | Foto: pexels.com

Stres je od nepaměti velkým nepřítelem člověka. Stojí však nejen za duševní nerovnováhou, ale také výrazně ovlivňuje naši tělesnou schránku. Když je člověk ve stresu, snaží se rychle a s vypětím všech sil dokončit práci, kterou nestíhá, o slovo se často přihlásí celá řada nepříjemností, kvůli kterým úkol mnohokrát ani nedokončíme. Znáte to, termín na odevzdání projektu se blíží, šéf kolem vás pochoduje jako lev v kleci a z vás se kouří. Stres proudí vašimi žílami a aby toho nebylo málo, rozbolí vás hlava. Nebo, což je horší, bnodne vás v zádech. Věděli jste, že za úpornými bolestmi zad se častokrát právě skrývá stres?

Bolí vás dlouhodobě záda a všechna vyšetření u lékařů máte v pořádku? Už nevíte, na kterého odborníka se obrátit, protože bolesti neustupují? Pes může být zakopaný právě v dlouhodobém stresu. Jedním z častých problémů jsou totiž  právě bolesti zad. Tělo a psychika jsou propojeny více, než se na první pohled zdá. Řešením je samozřejmě nejen změna životního stylu, přístupu k životu, ale i správný pohyb a rehabilitace.

Bolest hlavy může mít mnoho příčin. (zdroj: pexels.com)

Jak to celé funguje? 

Stres působí zvýšenou aktivitu čili napětí ve svalech. Krátkodobě může být tento děj užitečný, dlouhodobě pak ale dochází k únavovým bolestem. Tělo se vyčerpá a v případě opravdu dlouhé doby, může dojít až ke změnám stavby. Naše tělo je totiž chytré, a právě takto odráží míru stresu či zátěže. Kromě bolesti zad si psychika hraje i s naší hlavou, a to i po fyzické stránce. „Bolesti hlavy mohou být nejrůznějšího původu a možná je vyvolává z velkého procenta stres, přesto z velké části může být zdrojem mechanický problém páteře, ale i mnoho dalších faktorů,“ říká PhDr. Kryštof Kuba, vrchní fyzioterapeut McKenzie kliniky. „Proto není od věci vyloučit právě mechanickou blokádu krku před jednoznačným označením stresové bolesti hlavy. Stres může zapříčinit změnu držení těla, tato změna může způsobit blokády a svalové napětí, které se stane zdrojem bolesti hlavy,“ dodává.

Základem je prevence

Stejná činnost, například dlouhé sezení v práci ve stejné pozici, zapříčí ztuhlost, která pro nás není přirozená. Pak častokrát přijdeme unavení domů, po mnoha hodinách, lehneme si na gauč a myslíme si, že odpočíváme. Jenže omyl! Tělo nám tento pohyb, nebo spíš nepohyb, začne vracet. Dobrým řešením je vyhledání fyzioterapeuta, který nám poradí, jak své tělo dostat do pohody. Z dlouhodobého preventivního pohledu je však dobré se pravidelně hýbat. Pomáhá to našemu tělu po fyzické stránce a zároveň pohybem tvoříme v těle endorfiny, které zlepšují náladu a tím i snižují stres.

Naučte se správným pohybům

Abychom předešli bolestem, které nás trápí dlouhodobě, je dobré osvojit si pár technik, díky kterým si ulevíme. Buď si nejrůznější cviky můžeme vyhledat na internetu a otestovat je na sobě, řešením je i vyhledání odborníka. Ten nás prozkoumá, sestaví celkovou anamnézu a najde správné pohybové řešení. Určí nám směr pohybu nebo polohu, která dokáže naše mechanické bolesti odstranit.

Děti věnují tabletům a mobilům moc času. (zdroj: pexels.com)

Je docela alarmující, že studie ukázaly, že i děti mohou mít bolesti ze stresu. A to právě zad a hlavy. Zahraniční studie se bolestmi hlavy a zad dětí zabývají a nejčastějším důvodem vzniku těchto obtíží je špatný sed nebo jiná dlouhodobá pozice dítěte. Například i při používání elektroniky. A proto byste měli hlídat, jak dlouho, a hlavně v jaké pozici si vaše dítě hraje s mobilem či tabletem. 

Jak se zbavit stresu?

Častokrát, pokud se odstraní mechanická příčina bolesti, problémy se stresem můžou přetrvávat. A tady je dobré povolat na pomoc psychologa. Ten s fyzioterapeutem často i spolupracuje. Alžběta Protivanská – psycholožka a psychoterapeutka radí, jak se nejlépe stresu zbavíme. Její rada zní: věnujete se vždycky jen jedné činnosti!

Věnujete se jen jedné věci, třeba vaření. (zdroj: pexels.com)

Už bylo dost rad, které si jednou přečtete, a tím to skončí. Vy víte, že ze stresu nemůžete spát, špatně jíte a jste protivní. Existuje totiž jeden konkrétní důvod, kterým si my sami sobě stres činíme větším a často úplně nesnesitelným. Nutíme svoji hlavu, aby dělala něco jiného, než tělo. Jakmile se věnujeme jedné činnosti a u toho přemýšlíme o jiné, náš mozek neví kudy kam. Vidí něco před sebou a reaguje na to. Druhá věc se odehrává v myšlenkách a na tu taky reaguje. Nemůže jinak než posílat tělu všechny tyhle signály. A tak se největší část příčin stresu odehrává v naší hlavě. Velké části stresu se zbavíte, když se budete důsledně zabývat vždycky jednou věcí. Od vaření, přes práci až po odpočinek. Když už něco děláte, dělejte to celým tělem, srdcem i hlavou. Uvidíte, jak velký rozdíl to bude,“ radí psycholožka.