Co dělat, aby byla vaše chůze prospěšná zdraví i psychice?

Chůze může být nejen prostředkem k dopravě. Vezměte partnera a zažijte romantické chvíle. | Foto: shutterstock.com

Myslíte si, že chůze je dobrá jen proto, abyste se z bodu A přesunuli do bodu B? Pokud to tak je, zpozorněte. Chůze může být také meditační technikou, stačí jen vědět, jak se k ní postavit. 

Je jasné, že při ranním sprintu mezi venčením psa, školou a kanceláří, případně přebíháním mezi schůzkami, se do stavu nirvány nedostanete. Dokonce si ani nebudete uvědomovat, že vykonáváte nějaký tělu prospěšný pohyb. Je to ale škoda. Protože právě chůze je jedním z uznávaných meditačních cvičení. A opomíjet ho, je zbytečné mrhání jedním z vašich přirozených talentů. 

Chodit umí, až na výjimky, úplně každý. Aby byl účinek chůze dokonalý, je třeba přemýšlet poctivě nejen nad každým krokem, ale také o tom kam jdu a čeho chci v dalším bodě dosáhnout. I kdyby to měla být otočka a návrat do bodu výchozího, je právě takový rozbor tím nejdůležitějším, co je na úvod vědomé chůze začít praktikovat. 

Chytří běžci mají jasně dané cíle. Zde je pět z nich

Běháte pravidelně a myslíte si, že přesně víte, co je pro vás dobré. Nejen výkonnostně, ale také motivačně. Ale pozor. Věci se mění a je na čase ...

Buddhisté, kteří se meditaci v chůzi věnují, tvrdí, že plné sledování chůze vede ke stejnému duševnímu rozpoložení jako meditace v uzavřené místnosti. Stačí, když se budete procházet na několika metrech, ale poctivě zkoumat každý krok. 

Ideální je, pokud během chůze provádíte dechová cvičení, jste schopni opakovat stále dokola jednu mantru. Třeba si zpívat píseň. Nemusíte čekat na to, až se prochodíte do nějaké kvality, s mantrou či písní můžete začít okamžitě. Všímejte si rozdílů mezi chůzí za nějakou povinností a chůzí meditační. Ideálně, pokud se vám oba typy podaří propojit, pak se meditací zvládnete uklidňovat již během přesunu na důležité jednání. 

Zkuste při chůzi zapomenout na svůj mobilní telefon. (zdroj: shutterstock.com)

Jak se rozhochodit a dobrat toho, aby pro vás právě tento přirozený pohyb byl přínosný? Než uděláte první krok, zkuste si zklidnit mysl jak potřebujete, vydýchat se a prodýchat své pocity do břicha. Teprve pak udělejte první krok a vydejte se na svou cestu. Během ní zkoumejte, kam došlapujete, nikoliv to, že vám stále chodí sms zprávy. Věnujte pozornost tomu, jak funguje vaše tělo, ne vaše elektronika. Zapomeňte na chytré hodinky i jiné krokoměry, snažte se jít výhradně sami se sebou. Se svými myšlenkami, od kterých neodejdete, ani před nimi neutečete. Ale i tak vám mohou v hlavě hnízdit během meditace zcela jinak. Také díky chůzi získáte jiný náhled na věc, a právě vědomé kroky vám pomohou mentálně dojít k řešení problému, který vás možná trápí. 

Dlouhověkost není samozřejmostí. Musíte na ní zapracovat

Obecné povědomí o tom, co zdravý životní styl znamená, má asi každý. Jenže jak se donutit k tomu, abyste ho také praktikovali? Bez teorie, žité v ...

Snažte se nechodit se skloněnou hlavou, už to podle buddhistů signalizuje vaše podřízené postavení vůči problémům. To, že se jim poddáváte a nechcete je řešit. Pokud je vaše chůze těžkopádná, znamená to, že budete těžkopádně řešit i problémy, které máte před sebou. Naopak rychlý krok může signalizovat, že jim chcete utéct. Pokud můžete, zkuste chodit bosi. Také je dobré vnímat, jakým stylem nohu zvedáte, jak pokládáte na zem. Je ale jasné, že tento stupeň meditace během všedních dní asi příliš často praktikovat nebudete, abyste nebyli za podivína. 

Chůzi si užívejte, i když nemá předem daný cíl. (zdroj: shutterstock.com)

I tak je ale důležité vnímat fungování těla, toho, kam a jak rychle došlapujete. Jaké pocity z chůze máte. Následně si podobné vnímání automatizujte a už je čas na opakování mantry, která vám myšlenkové pochody velmi usnadní. 

Chůze jako taková má pozitivní vliv na úpravu hladiny cukru v krvi, zmírňuje depresi a zlepšuje kvalitu spánku, meditací během chůze se pak účinky běžného lidského úkonu násobí. 

Je skutečně deset tisíc kroků denně receptem pro vaše zdraví?

Dnes se hodně lidí zaklíná tím, že denním limitem pro to, abyste si mohli říct, že žijete zdravě, je ujít deset tisíc kroků. Jenže víte, že toto ...

Pravidla pro meditaci v chůzi:

  • Nepovažujte přesuny z jednoho místa na druhé za povinnost, udělejte si z nich přednost. Pokud to jde, přesouvejte se pěšky, ne vozem či MHD. Uděláte pro své zdraví mnoho. 
  • Sledujte během chůze tok svých myšlenek a naučte se je ovládat. Určitě to nebude hned, ale časem pochopíte souvislost mezi myšlenkovými pochody, tempem kroků i držením těla. Jen ten, kdo jde svižně a narovnaný, je v životě úspěšný. 
  • Zkuste si z každé procházky zapsat několik poznatků – vytvořte si vlastní meditační deník, který vám zpětně mnohé napoví o vaší duši, a také zdravotní kondici.