Do lesa můžete bez roušky. Navíc posiluje imunitu a odbourává stres

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

V poslední době se o lese mluví hlavně v souvislosti s kůrovcovou kalamitou, suchem nebo objemem vytěženého dřeva. Všechny tyto aspekty jsou tak silně v centru naší pozornosti, že zapomínáme na to, co si naši předkové uvědomovali moc dobře – jak důležitý je les pro lidské zdraví. Naši prarodiče věděli, že les není jenom jejich živobytí, je oázou klidu, inspirace, místem pro načerpání energie, místem, kde nacházeli duševní klid. A upřímně, v dnešní době strachu a stresu z koronavirové pandemie a jejích dopadů je to právě klid duše, který bychom měli hledat a snažit se o něj.   

Shutterstock.com

O to víc bychom se měli do této blahodárné lesní koupele ponořit dnes. Pohyb, čerstvý vzduch, uklidňující zeleň. To vše nám snižuje hladinu stresu v těle a čistí hlavu. A to díky hormonům. Procházka, nebo dlouhodobější pobyt v lese, nám totiž snižuje produkci hormonu kortizolu a zvyšuje hodnotu neurotransmiteru dopaminu. A právě tomu druhému se přezdívá hormon štěstí. Podle řady výzkumů má zeleň, speciálně ta lesní, pozitivní vliv na naše zdraví. Blahodárně ale prospívá i vůně lesa obsahující různé silice dřevin. Pobyt v lese prospívá nejen naší psychice, ale snižuje i vysoký krevní tlak, tep, působí preventivně při nemoci dýchacích cest i kardiovaskulárních nebo pohybových onemocnění.

Na naši psychiku les působí všemi našimi smysly – vnímáme různé vůně, pozorujeme bohatý život, posloucháme tajemné zvuky. Les ale můžeme vnímat i dotykem, a díky řadě plodin a bylin můžeme také ochutnávat.

Čas strávený v lese můžete pojmout i jako meditaci. Být na chvíli sami jen se svojí hlavou, se svými myšlenkami. Čas zde opravdu letí, a než dojdete na konec lesní cesty, bude vám mnohem lépe. Budete mít prostor si uspořádat myšlenky a odložit nepodstatné věci. Pobyt v lese také zvyšuje naši schopnost vnímat detaily. Přiřadíte věcem novou váhu, získáte nadhled. Příroda má totiž svůj přirozený rytmus, klidnější, než na jaký jsme z měst zvyklí. Lidé byli odjakživa těsně spojeni s přírodou, a až v posledních 200 letech fylogeneze člověka zažíváme masivní přesun obyvatel do měst.

Shutterstock.com

Lesní koupel a další benefity

V Japonsku existují speciální terapie, kterým se říká Šinrin-joku – lesní koupele, kdy ze sebe během relaxace v lesním prostředí smýváte civilizační nečistoty. Nejen, že se vám vyplaví z těla, ale především z hlavy. Stres a spěch se uvolní a po pár desítkách minut se můžete vrátit úplně klidní. Pravidelnost a dlouhodobost těchto relaxačních pobytů má pak významný vliv na snížení pravděpodobnosti onemocnění civilizačními chorobami.

„Každý les má řadu funkcí, ze kterých společnost čerpá benefity. Dnes se tyto funkce označují jako ekosystémové služby. Cílem každého lesního hospodáře by mělo být, aby les, o který se stará, plnil všechny své funkce vyváženě a poskytoval široké spektrum ekosystémových služeb. Takovému způsobu hospodaření se říká multifunkční. Mezi tyto služby patří i ty takzvaně rekreační ekosystémové služby. Češi jsou tradičně zvyklí odjíždět na víkend za čerstvým vzduchem, plánovat výlety do přírody, nebo sbírat v lese houby, borůvky, maliny. Výhody, které bezplatně čerpáme z lesů, máme všichni, aniž bychom si to často vůbec uvědomovali,“ uvedl nedávno Jan Kašpar z Lesnické a dřevařské fakulty ČZU v Praze.

Tělu a mysli dělá zkrátka radost, když se může protáhnout, uvolnit, a nemusí se zatěžovat zbytečnostmi. Právě to, že chvíli můžete žít jen daným okamžikem, neřešit problémy, ale prostě jen být, vám udělá dobře. Prostředí lesů je přesně tím místem, kde na své starosti můžete zapomenout a jednoduše dobít baterky.