Jak správné načasování jídla pomůže vašemu hubnutí?

Zvolit správnou stravu při dietě není tak složité. | Foto: shutterstock.com

Poslední studie odborníků pro server Psychology Today ukazují, že nejdůležitější pro zdravé hubnutí je správné načasování. Ne, nechápejte to špatně, opravdu není důležité čekat na jaro, protože v zimě nemá cenu hubnout, ale jde o to, kdy jíte během dne. A také co.

Co je zdravé a co nikoliv většina lidí ví. Dokáže rozdělit potraviny na zdravé a nevhodné pro dietáře, na druhou stranu málokdo ví, že je důležité hlídat si nejen to, co do žaludku posíláte, ale také kdy tak činíte. Metabolismus vašeho těla totiž dokáže zázraky, jen mu s nimi musíte trochu pomoci. Jste připraveni? 

Jakmile chcete upravit svou hmotnost, je třeba vědět, kolik máte podkožního tuku, jaký je váš krevní tlak, dokonce je dobré vědět i to, jakou krevní skupinu máte. 

Úspěšně hubnout začnete, až na to bude připravena vaše hlava. Jak na to?

Hubnutí není vždy jednoduchá záležitost. Jak se ale shodují odborníci, musíte si nastavit v hlavě, nikoliv v lednici, správný přístup ke svému ...

Studie, kterou odborníci provedli, vedla k tomu, že pokud jste zvyklí snídat v sedm ráno, sice zdravě, ale nehubnete, bylo by možná dobré o nějakou hodinu právě ranní jídlo odložit. Ti, kdo totiž snídali mezi devátou a desátou hodinou ranní, ztráceli hmotnost rychleji než ti, kdo jedli okamžitě po probuzení. Stejně tak tomu bylo s obědem i večeří. Biologické hodiny každého člověka jsou totiž odlišné a je proto důležité důsledně jim naslouchat a respektovat je.

Snídaně je důležitou součástí dne. (zdroj: shutterstock.com)

Jsou například sportovci, kteří bez lehké snídaně na trénink nejdou, ale také tací, kteří si snídani dopřejí teprve po návratu z tréninku. Je navíc doloženo, že ti, kdo trénují nalačno jsou výbušnější, dosahují rychleji cílů a lépe se jim daří zlepšovat výkon. Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že by nalačno měli sportovat všichni. Je ale důležité vědět, jestli se i se snídaní v břiše vaše tělo cítí pro výkon připravené. 

Pokud chcete hubnout, doporučují odborníci upřímně si sepsat doby, kdy se stravujete a jak posléze sportujete. Pokud nemáte výsledky, je něco v návaznosti vašich denních rytmů špatně. To je třeba dohledat a napravit, aby vaše cílená snaha shodit nějaký ten kilogram byla co nejvíc efektivní. 

Hubnutí není jen o správném stravování. (zdroj: shutterstock.com)

Kouč PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Pravidelnost stravování je nezbytná. Navíc je nejhorší možnou situací jíst až v okamžiku, kdy cítíte hlad. Na druhou stranu, vaše tělo umí vysílat signály, co přesně potřebuje a je škoda, že jsme se je poměrně rychle naučili poslouchat. A to se týká nejen jídla. Lidé zapomínají na přirozené biorytmy také co se týká spánkového režimu a dalších aktivit. Jsem přesvědčený o tom, že ti, kdo žijí v souladu s přírodou a dávají dostatek prostoru svému tělu k tomu, aby dalo najevo, co je pro něj správné a co nikoliv, mají mnohem větší šanci na zhubnutí než ti, kdo se snaží zajíst nejen emoce ale také právě signály těla, že mu něco nevyhovuje.“ 

Pokud se tedy právě rozhodujete o tom, zda změnit životní styl či nikoliv, protože je třeba shodit posledních pět kilogramů, které vám z předchozího období zůstávají na těle, prokonzultujte to nejprve se svým tělem. Poznejte ho a teprve až budete mít jasno v tom, co si právě váš jedinečný organismus žádá, vydejte se na radu k odborníkovi, který vám jen ukáže cestu. To hlavní totiž víte vy. Nepřehlušujte signály těla, které vám mohou pomoci nastartovat metabolismus tím správným směrem. 

Olga Šípková: Nechci opět zažívat pocity vyhoření a pojídat antidepresiva

Olgu Šípkovou zná snad každý, kdo se jakkoliv zajímal o cvičení. Zná ji však i ten, kdo se dívá na televizi, poslouchá rozhlas a čte časopisy. ...

Třeba zjistíte, že kostička čokolády před usnutím pro vás není zas tak špatná volba. Vaše tělo může potěšit a zklidnit. Víc než čokoládová tyčinka zhltnutá během dne mezi poradami, kdy jí organismus nestihne zaregistrovat. Správné načasování, to je oč tu běží.