Je skutečně deset tisíc kroků denně receptem pro vaše zdraví?

Ilustrační foto | Foto: pexels.com

Dnes se hodně lidí zaklíná tím, že denním limitem pro to, abyste si mohli říct, že žijete zdravě, je ujít deset tisíc kroků. Jenže víte, že toto číslo vzniklo jen jako marketingový tah a na pravdě se vůbec nezakládá? 

Je to tak. V roce 1964 přemýšleli marketingoví stratégové, jak rozhýbat národy. Bylo to před olympiádou v Tokiu. A přišli s číslem deseti tisíc kroků. Toho se po přelomu tisíciletí opět chytili marketingoví stratégové, kteří potřebovali prodat chytré hodinky, fitness náramky a další hlídače zdravého životního stylu. Faktem je, že tenhle nesmyslný propočet kroků, které ujdete za dne, nevypovídá vůbec nic o tom, v jaké jste kondici. 

Jak to? Můžete se totiž ploužit po kuchyni, neprodýchávat se, nezpevňovat rychlou chůzí, případně během. Lidem se sedavým zaměstnáním hrozí řídnutí kostí a pokud se dostatečně nevěnujete pohybu, v tomto případě to znamená alespoň 150 minut intenzivního pohybu týdně, bez ohledu na počet kroků, koledujete si o zdravotní problémy. 

Pět tipů, jak si správně vybrat sport. Který pro vás bude ten pravý?

Než se vrhnete na sportovní aktivitu, o které přece každý tvrdí, že je nej, zamyslete se nad tím, jestli je opravdu vhodná také pro vás. A buďte ...

Vědci dokonce dělali statistiky a zjistili, že kancelářské profese mají méně pohybu než ty, které se vykonávají manuálně. Na druhou stranu je zajímavé, že právě ti, kdo vědí, že budou celý den sedět v kanceláři, si chodí pravidelně zaběhat. Nebo na fotbálek s kamarády. Podle výzkumu to může být dáno i tím, že manuální práce jsou sice o něco víc náročné na pohyb, bývají ale dost vyčerpávající, takže ve finále ten, kdo celý den pracuje ve skladu, opravdu nemá náladu na to, jít se ještě projít svižnou chůzí do lesoparku. 

Oproti tomu ti, kdo mají sedavé zaměstnání, si velmi často a velmi správně uvědomují, že je třeba kompenzovat celodenní sezení vhodně zvoleným pohybem. Dobré také je, pokud si během dne v hodinových intervalech najdou ti, kteří mají sedavé zaměstnání, chvilku na protažení a brániční prodýchání organismu.

Jak se odborníci shodují, pohyb je totiž nezbytné vykonávat zdravě. Tedy neničit si při něm záda, klouby, nechodit bezmyšlenkovitě, ale na výkon se soustředit. Hospodyně, běhající po bytě za úklidem a dalšími činnostmi, totiž zvládne za den nachodit až deset tisíc kroků také, aniž by se jakkoliv soustředěně fyzicky hýbala. A hlavně, měla z toho, že alespoň chodí, radost. Vždyť koho by také těšilo, že musí zamést, vysát či odnést do sklepa staré haraburdí. A vidíte, to jsou právě ty kroky, které jsou prázdné. Stejně jako existují prázdné kalorie, začíná se používat i tento termín.

Chytří běžci mají jasně dané cíle. Zde je pět z nich

Běháte pravidelně a myslíte si, že přesně víte, co je pro vás dobré. Nejen výkonnostně, ale také motivačně. Ale pozor. Věci se mění a je na čase ...

Lepší tedy bude, když tolik nepodlehnete chytrým hodinkám a dalším výdobytkům třetího tisíciletí, ale spíš budete selským rozumem přistupovat k tomu, jestli vykonáváte pohyb, který je pro vaše tělo přínosný, nebo jen plníte povinnosti. 

Ideální je, pokud si dokážete naplánovat dva až tři bloky pohybové aktivity týdně, které budou přesně tím, co vaše tělo potřebuje. Prevencí kardiovaskulárních chorob, nastartují vám metabolismus a v neposlední řadě protáhnou a posílí svaly. Protože, jak jistě víte, od třicátého roku věku tělo chátrá, takže je třeba neustále budovat svalovou hmotu. Třeba proto, abyste si na stará kolena byli schopni vynést do patra nákup. 

Hýbejte se bez ohledu na marketingové průzkumy. Pohybovou aktivitu si do svého denního plánu zkrátka zařaďte jako něco, co se vykonat musí. Jako venčení psa, čistění zubů. Protože právě stereotypy vykonáváme bez omluv a zcela automaticky. A když je to třeba, najdeme si na nich i něco krásného. A že na sportu těch pozitiv je… I bez magického čísla deseti tisíc kroků. Věřte.