Když se vám nechce cvičit, překonejte to. Odměna přijde, říká úspěšný trenér Tomáš Jehlička

Tomáš Jehlička | Foto: archiv T. Jehličky

Při první vlně covid-19 mnoho lidí začalo cvičit doma, nebo se ke cvičení v obýváku vrátilo. Při rozšiřování nových vládních opatření je možné, že cvičení doma bude zase trendy. Jak neztratit motivaci a jak si udržet ten správný návyk, prozradil trenér Tomáš Jehlička, autor úspěšné Výzvy 21 dní. 

Ve vašem programu začátečníci musí dodržovat tréninkový plán po dobu třech týdnů, což vede k tomu, aby si udělali jistý návyk na, řekněme, zdravý režim. Jak ho udržet? Jak tu motivaci neztratit? 

Je to spíš návyk v tom, že se každý den dělá něco jiného. Jeden den je trénink s jinými cviky, další den se zaměřujeme na jídlo. A takhle pokračujeme dál s tím, že ten trénink je zase jiný a jídlo taky. A jak ten zvyk udržet dál? Vždycky apeluji na lidi, aby se překonali hlavně v ten moment, kdy se jim nechce. Když se jim to podaří, tak příště už nad tím přemýšlí méně a jdou si prostě zacvičit.  

Když jdu do posilovny, tak vidím ostatní makat, což mě přirozeně motivuje. Obývák je pro mě symbolem pohody a klidu. Jak se mám tedy vyhecovat ke kvalitnímu výkonu i doma?

Ideální je, když má člověk nějakou místnost ve svém bytě nebo domě, kterou má určenou především na cvičení. Často pak bývá problém se vyhecovat, protože cvičíte sám. A v tomhle mají výhodu moji Výzvaři, kteří cvičí jakoby se mnou, když mě mají puštěného na notebooku nebo mobilu a trénují podle mě. Pak cítí to, že v tom nejsou sami a že já se potím s nimi.  

V čem je program Výzvy 21 odlišný od volně dostupných videí na YouTube, se kterými se hlavně během první vlny koronavirové pandemie roztrhl pytel, protože lidé zůstávali doma? 

Je to odlišné v tom, že ta náročnost je postupná. Výzvaři se každým tréninkem překonávají. Lidi jsou občas překvapení, že po tréninku, který trvá 16 minut, jsou totálně zničený a že je bolí celý člověk, ale zvládnou ho. A na YouTubu jsou docela známí cvičitelé, kteří mají 30minutové video s názvem „pro začátečníky“. Jenže začátečník takovou porci s krátkými pauzami nezvládne a častokrát ani trénink nedokončí, což ho pak odradí.  

Stojí to zato👊💯Jestli v posledních dnech hledáš motivaci a padnul na Tebe podzim stejně rychle jako změna počasí, pak…

Posted by Tomáš Jehlička on Tuesday, September 29, 2020

Kde je podle vás ta optimální hranice, abych se nestal sportovním fanatikem a byl nervózní z toho, že jsem dnes pořádně nemakal, že jsem si dal svíčkovou, atd? 

Každý si tu svoji míru – chtě, nechtě – vytvoří sám. Důležité je, aby se ten pohyb a zdraví přesunulo u toho člověka z priority číslo deset na prioritu číslo tři nebo čtyři. Pro jídla, která si nechcete odepřít, máme v tom programu speciální den, kdy si prostě můžete dát cokoliv, co vám chutná. Bez ohledu na to, jestli je to zdravé nebo ne.    

Na Facebooku vás sleduje 77 tisíc lidí. Kolik vlastně teď máte Výzvařů? Jak dlouho tenhle program nabízíte? 

Za těch šest let, co jsme začali s bráchou, který se stará o web, grafiku a ty technické věci, se počet Výzvařů vyšplhal přes 15 tisíc. 

Píšou vám Výzvaři s tím, že zkoušeli posilovnu, ale cvičení je začalo bavit až s vámi? 

Čas od času ano. Zmiňují, že se tam necítili dobře. Pak jsou to lidi, kteří třeba hledali nějaké cvičení na internetu a nenašli nic, co by jim vyhovovalo a ta naše Výzva jim přišla komplexnější, protože v ní řešíme i jídelníček, doplňky stravy, venkovní tréninky a vícero věcí. 

Jak jste se k tomu dostal? Co byl motiv založení Výzvy 21 dní? 

Zajímal jsem se o cvičení delší dobu, ale nikdy jsem nenašel kvalitní instruktory na internetu, kteří by cvičili doma. Začal jsem sledovat zahraniční trenéry a inspiroval se. Chtěl jsem pomoci dalším lidem a ukázat jim cestu, kterou to jde jednoduše. Sníte celého slona? Ne. Ale když si budete dávat kousek slona každý den, tak ho třeba za rok sníte. Takhle funguje i náš program. Ten postup vede k úspěšnému cíli.

‼️Dáš si 🔝 víkendovou snídani?🤔😉Není to nic složitého, ale ten nápad dát na #volskaoka malý plátek uzeného lososa 🐟 a…

Posted by Tomáš Jehlička on Friday, August 14, 2020

Co se týče jídla… vy přidáváte na svůj Facebook zajímavé recepty. Myslíte si, že se za málo peněz dá udělat zdravé jídlo? 

Je někdy dobré se podívat, kolik co stojí na kilo. Když bychom si koupili kilo sladkých tyčinek a kilo lososa, tak určitě ty sladkosti vyjdou dráž. A navíc vás to nenasytí a nedá vám tu energii, kterou potřebujete. Další věc je ta, že někdo si koupí deset rohlíků a nají se víc a levněji, než když si udělá salát. Ale samozřejmě… to, jak člověk jí, tak vlastně žije svůj život. 

Kdybyste měl ve stručných pár bodech popsat, co je podle vás recept na zdravý životní styl. Co to bude? 

Pravidelný pohyb, pětkrát do týdne určitě. Co se týče jídla, tak určitě zapojit zeleninu a ovoce alespoň do tří jídel denně. Jíst podle toho kdy máte hlad, ne chuť. Potom taky méně solit. A určitě pravidelně pít.