Koronavirus stvořil nový běžecký fenomén: Virtuální závody

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rok plný omezení. Rok, který nám vzal to, co máme rádi. Sport, kulturu, sociální kontakt. Pro spoustu lidí nastalo období gauče a televize, další to pojali jako výzvu. Něco pro sebe udělat a nevzdat to. Tu druhou možnost zvolilo také několik organizátorů běžeckých závodů.

V posledním roce vznikly různé série virtuálních běžeckých závodů. Zdá se to až neuvěřitelné, ale už je to rok, co odstartovaly ty první. Zatímco pro organizátory je to o něco náročnější než tradiční závod, pro účastníky je to naopak mnohem pohodlnější. Vyběhnout můžou kdekoliv a téměř kdykoliv, a jediné, co potřebují, je registrace, čas, chytré hodinky a chuť běhat.

Pole position pro Verstappena, Hamilton byl v kvalifikaci druhý

Počtvrté v kariéře získal Max Verstappen pole position. Do zítřejší Velké ceny Bahrajnu tak vstoupí jako číslo jedna, navíc potvrdil vysoké ...

Z virtuálních závodů se tak stal fenomén doby. Zájem běžců roste a s tím se zvyšuje i počet organizátorů takových běhů. Rozdílné jsou výzvy i ceny startovného. Řada soutěží je zdarma, platíte jen za medaili, tedy v případě, že ji chcete. Jsou ale soutěže, kterých se můžete zúčastnit pouze po zaplacení startovného. To se pohybuje kolem sto korun. A řada soutěží je spojená i s charitou. Běhá se pro nemocné děti, zvířata v zoo nebo třeba lidi bez domova.

Dá se říct, že účastnit se virtuálních běžeckých závodů můžete prakticky celý měsíc v kuse. Závod se vždy koná několik dní za sebou, a tak máte možnost vyběhnout většinou v rozmezí několika dní. A můžete si vybrat hned z několika různých kategorií: Od dvou kilometrů pro děti až půlmaraton. Nechybí samozřejmě nejoblíbenější trasy pět nebo deset kilometrů.

Ilustrační foto / Zdroj: Shutterstock

Do virtuálního světa se teď navíc přesouvají i světově známé reálné závody, jako jsou půlmaratony a maratony, které pořádá nebo spolupořádá RunCzech. Jejich tradiční sezóna začíná Napoli City Half Marathonem a končí závodem Sorrento Positano. Oba tyto italské závody spadají právě pod RunCzech, a protože situace teď nedovoluje jejich konání, tak je organizátoři uspořádali alespoň virtuálně. Což obnášelo online registraci, vyběhnutí kdekoli na světě, zapsání výsledku do online registrace. Pak už běžci našli pod svojí registrací diplom a v poštovní schránce medaili.

„Kolik dalších závodů takto uspořádáme, není možné říci, pevně věříme, že brzy se přesuneme zpět do ulic. Tu atmosféru v cíli s diváky a běžci bohužel virtuální běh nenahradí,“ říká za RunCzech Kristina Rudišová a dodává: „Cílem je udržet si kontakt s běžci, motivovat je k běhání. Nikdo teď nevidí cíl, a tak je těžké trénovat.” Už několik dní RunCzech nabízí také virtuální běh s březnovou výzvou, určená je hlavně ženám, ale účastní se jí i muži. Do Women Challenge se zapojilo už 1500 běžců. A chystá se i další soutěž, organizátoři ale zatím běžce napínají a nechtějí prozradit detaily.

Zvednout lidi z gauče a namotivovat je k aktivitě. To je hlavní cíl organizátorů snad všech virtuálních závodů. Třeba lidi z Virtualnibeh.cz odstartovali tuto myšlenku přesně před rokem na Velikonoce. I když závod podle jejich slov nebyl připravený zcela podle představ, zájem ze strany běžců byl takový, že ho spustili. „Nakonec se přihlásilo tehdy zcela neskutečných 4300 lidí, což třeba desetinásobně převýšilo náš původní předpoklad. Reakce i slova díků a fotky lidí smějících se při sportu byly v takovém rozsahu, že jsme ani neměli na výběr a museli pokračovat. V zásadě se lidé prolínají a každý závod se přidá někdo jiný z našich dřívějších závodníků. A k tomu navíc třeba 20 procent nových,” dodává Pavel Kosař z Virtualnibeh.cz.

A protože je doba pro všechny náročná, snaží se Virtualnibeh.cz svými závody také pomáhat. Minimálně jednou měsíčně pořádají akci, která je charitativní. Vybraná organizace dostává veškeré vybrané startovné s tím, že organizátorům zůstává dílčí částka za využití platformy. Většinou běžci vyběhají víc než sto tisíc korun. „Protože virtuální závody jsou celorepublikové, podpoříme většinou subjekty, které mají právě globální zásah. Současně se snažíme, aby naše charitativní závody byly pestré. Od závodů pro děti, zvířata či jinou charitativní činnost. Běžel se u nás i český Movember. Teď nám běží závod pro hasiče, v dubnu poběží charitativní projekt DEBRA pro lidi s nemocí motýlích křídel, v květnu závod pro vozíčkáře, v červnu Zoo Hodonín,“ vypočítává Pavel Kosař.

Vémola uškrtil Ďatelinku. Na domácí scéně nemá konkurenci

Organizace OKTAGON MMA má za sebou další z řady galavečerů, tentokrát pod názvem Oktagon 22. Po několika změnách, způsobených především zraněními ...

Už rok pořádá charitativní běhy také společnost Behamespolu.cz, která se zaměřuje na finanční pomoc pro zoologické zahrady. Každý měsíc vyhlašuje výzvu pro jinou zahradu a pro jiné zvíře. Běžci tak už třeba vyběhali jídlo pro zebry, tygry nebo lachtany. Jejich akce zatím pomohly adoptovat a přispět na víc jak 52 zvířat. „Za dobu konání našich virtuálních závodů na podporu zoologických zahrad, které obzvláště nyní potřebují naši podporu víc než kdy jindy, jsme předali zoologickým zahradám aktuálně částku blížící se již jednomu milionu korun,“ říká Petra Šrejmová z Behamespolu.cz.

Tato organizace ale začala s myšlenkou a přípravou takových soutěží ještě před pandemií Covid-19. Inspirovali se v roce 2019 v Malajsii, kde jsou různé motivační výzvy velmi oblíbené. Od původní myšlenky pořádat rodinné virtuální běhy se ale řada věcí změnila, a právě díky zásahu koronaviru mají i trošku jinou podobu. Hlavní myšlenka ale zůstává stejná, jen se rozšířily kategorie pro běžce. „Držíme stále přibližně stejný počet účastníků, kteří u nás běhají pravidelně, což nás moc těší a naplňuje to naši počáteční vizi menších komunitních, rodinných virtuálních závodů,“ upřesňuje Petra Šrejmová. Z virtuálního do reálného světa závody přesouvat nechtějí.

A podle reakcí běžců na sociálních sítích to vypadá, že zatím si s virtuálními závody vystačí. Možná je to diplomy, možná medailemi, možná tím, že ví, že jiná možnost není. Pravdou ale je, že nic nenahradí ten pocit, kdy před sebou máte dav dalších soutěžích, kteří vás svými výkony motivují k ještě lepšímu výsledku. A nic nenahradí to hlasité bušení srdce před výstřelem na reálném startu. I tak ale patří organizátorům virtuálních běhů velký dík za to, že i v této době můžeme nejen běhat, ale také na dálku soutěžit.

Pět tisíc fanoušků na stadionu. Holandsko zkouší, co Slavia nemohla

Sobotní výhru fotbalové reprezentace Holandska nad Lotyšskem sledovalo přímo na stadionu Cruijff Arena v Amsterodamu pět tisíc diváků. Ti se ...

Nemá dost peněz na přípravu. A tak olympijská naděje rozváží pizzu

Je jednou z největších olympijských nadějí Britů pro Peking 2022. Mistryně světa, desetinásobná mistryně Evropy na krátké dráze. Rychlobruslařka ...