Longboard pro jízdu městem, parkem nebo i z kopce

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vyzkoušeli jste jízdu na longboardu a natolik jí propadli, že toužíte po vlastním prkně? Poradíme vám, jaký longboard zvolit, ať už chcete jezdit městskými ulicemi nebo vás lákají adrenalinové sjezdy z kopce.

Co je to ten longboard

Jak název napovídá, longboard je delší verzí skateboardu. Jeho délka se pohybuje zhruba od 84 cm (33”) do 150 cm (59”) a na rozdíl od skateboardu se vyznačuje měkkými kolečky a vyšší hmotností. Desku spojují s kolečky takzvané trucky, které umožňují zatáčet pouhým pohybem v pase, popřípadě pohybem ramen. Podle tvaru desky lze longboardy rozdělit do několika skupin, každý typ se přitom hodí do jiného terénu a pro jiný styl jízdy.

Do městských ulic jedině cruiser nebo pennyboard

Do městských ulic vybírejte spíše kratší longboardy s měkkými kolečky, které jsou ideální pro jízdu po hladkém asfaltu i nerovné dlažbě. Vybírat můžete z takzvaných cruiserů, na kratší vzdálenosti se však hodí také pennyboardy. Kromě délky prkna se zaměřte také na jeho tvar. Pohyb ve městě vám usnadní longboard se zvednutou zadní částí, díky které můžete za jízdy nadzvednout přední kolečka a překonat tak například obrubník.

Do parku vezměte pintail nebo drop thru longboard

V případě, že si jízdu na longboardu chcete užít převážně v městských parcích nebo na cyklostezkách, sáhněte po pintailové nebo drop thru variantě. Zatímco pintailové longboardy poznáte snadno podle jejich desky, která svým tvarem připomíná rybu nebo podlouhlou kapku, pro drop thru longboard je typické uchycení trucků na vrchní části desky a větší stabilita především ve vyšších rychlostech. Styl jízdy vám napoví, zda je pro vás vhodnější vyšší longboard, který rychleji reaguje a zatáčí, nebo nižší prkno, které nabízí lepší stabilitu, ale horší ovládání.

Carving, freeride, downhill aneb longboardy na volnou jízdu z kopce

Pokud vás lákají adrenalinové sjezdy z kopce mimo město, vybírejte z modelů určených pro carving, freeride a downhill. S carvingovým longboardem si užijete jízdu z kopce s častým zatáčením a řezáním oblouků, zatímco downhillová prkna jsou jako stvořená pro prudké sjezdy bez výraznějšího zatáčení. Modely určené na freeride vám pak dopřejí od obojího něco – díky níže položenému těžišti jsou stabilnější ve vyšší rychlosti, tvrdší kolečka s kulatou hranou se zase postarají o snazší zatáčení.

Co dalšího hraje při výběru longboardu roli

O prožitku z jízdy nerozhoduje jenom délka a tvar desky. Stejně důležitá je i velikost, tvrdost a umístění koleček, typ trucků, které se značnou měrou podílejí na ovladatelnosti longboardu, a nakonec také typ bushingů (polyuretanových součástí trucků) a ložisek. Pokud si nevíte rady s výběrem, přečtěte si recenze ověřených uživatelů na Heurece. Ten pravý longboard už tam na vás jistě čeká, tak neotálejte a vyrazte ho pořádně provětrat.