Naučte se pracovat tak, abyste neohrožovali své zdraví koronavirem

Online porady jsou dnes oblíbené. | Foto: shutterstock.com

Faktem je, že podle průzkumů se stále více lidí v práci cítí pod tlakem. Proto, že musí kromě perfektního výkonu hlídat hygienickou situaci, komunikovat s mnoha lidmi, což s sebou nese další rizika komunitního šíření nemoci. Tak jak to tedy je? Zůstat na home office a pomalu upadnout v zapomnění, komunikovat digitálně a distančně, nebo riskovat a být denně na cestě do práce a z práce? 

Než začnete řešit podobné otázky, zkuste si pracovní den plánovat co nejefektivněji. Tedy, rozhodně používejte přípravu na porady, mluvte vždy k věci. Jen o tématech, která potřebujete řešit. Pokud už ji totiž musíte absolvovat v zasedací místnosti, měla by taková porada být stručná, jasná, věcná a v rouškách. Stejně tak by k poradám měli přistupovat i vaši kolegové. Na zbytečné klevetění opravdu není čas a zbytečné projevy jen zvyšují riziko nákazy. 

Pokud je vám při poradě přidělen další úkol, snažte se jej řešit v online prostředí. Právě pomalý přesun do tohoto světa vás může před nákazou ochránit. Na to myslete, až budete vybírat kolegy ke spolupráci a sáhněte jen po takových, kteří umí využívat Teamsy a další komunikační platformy.

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Nenechávejte eskalovat problémy a řešte je rovnou na jejich počátku. Jakmile zabřednete do debat, které jsou dlouhé a nikdo si už nepamatuje jejich vznik, ztrácíte drive. Navíc získáte pocit, že se musíte scházet a debatovat naživo. Což je nesmysl a pokud umíte efektivně pracovat, nebo se to naučíte, je scházení se naživo naprosto zbytečné. 

Snažte se některé úkoly delegovat na své kolegy a přestaňte podléhat pocitu, že nikdo jiný věci řešit nezvládne tak dobře jako vy. Zapomeňte na to, že jste nepostradatelní. Nejste. 

Do online diskuzí patří humor. Takže pokud jej umíte vhodně používat, máte z poloviny vyhráno. Vaše online konference budou nejen vyhledávané, ale také plodné. 

Během debat hovořte jednoduše. Přehledně a mějte na paměti, že pokud vy i vaši kolegové pracujete z domova, můžete být, i nechtěně, rozptylováni tím, že si vedle vás na zemi hrají děti, nebo se vaši pozornost snaží ukrást pes. Práce z domácího prostředí je mnohem psychicky náročnější než ta, kdy sedíte v kanceláři a máte na práci jediné – pracovat. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Zvažte znovu, zda je nezbytné dodržovat v době karantény všechny termíny schůzek. Možná by bylo fajn přeorganizovat diáře vašich kolegů i svůj tak, aby online setkání byla pravidelná, ale efektivní. Navíc takovou změnou dáte najevo, že jste skutečným šéfem, který umí řídit lidi také v době krize. 

Kanceláře v dnešní době nefungují tak, jako v době předkoronavirové. Vedení by ale mělo zajistit, aby vždy byla otevřená recepce. Takže s partnery se můžete dohodnout na zaslání zásilky, která dorazí kam má, vy se pro ni následně zastavíte. Případně si dohodněte, v rámci změny firemní kultury, že budou zásilky doručovány přímo na adresy příjemců. I to je možné. 

Pokud jste členy online fóra, využívejte toho. A vědomosti, které potřebujete získat můžete načerpat i takto. Efektivně a bez bližšího kontaktu s lidmi. Ideální je tato situace pro společnosti zabývající se průzkumem veřejného mínění. Není třeba zvát do jedné kanceláře dvacet respondentů, vše lze vyřešit online. I to mějte na paměti, až budete plánovat další strategický výzkum. Pokud jej budete organizovat vy, přeneste jej rovnou do světa jedniček a nul. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Když se musíte s kolegy sejít v zaměstnání, nedávejte si s nimi společné jídlo ani kávu, vynechejte styk, který není zapotřebí, a opusťte teambuildingový pokřik.  Ten totiž šíří kapénky až do vzdálenosti několika metrů. 

Jestliže chcete být v práci za nových podmínek úspěšní, měli byste být nejen v dobré technické, mentální, ale také fyzické kondici. Karanténa neznamená, že se o sebe přestanete starat. Vydávejte se pravidelně cvičit, běhejte v přírodě, snažte se posilovat imunitu jakýmkoliv způsobem, který je vám milý. Je jasné, že je nevyhnutelné, občas se vídat s kolegy, na druhou stranu do klimatizovaných kancelářských budov můžete vstupovat s imunitou v plné síle. Což se vám, pokud karanténu trávíte na pohovce, s notebookem na břiše, rozhodně nestane. 

Nová doba na všechny klade nové nároky. A jak se shodují odborníci, nejen na znalosti v oblasti IT, ale také na kondici a zdravý životní styl. Na to myslete, až budete mít pocit, že karanténní opatření jsou tu proto, abyste vyhrazenou dobu prospali. Nikoliv, jen ve zdravém těle zdravý duch.