Nepodceňujte preventivní prohlídky, mohou vám zachránit život

Ilustrační foto. | Foto: pexels.com

Máte před sebou ještě hodně výzev. Vyběhnout na Sněžku, ujet s kamarády maraton na kole, naučit se hvězdu nebo šipku do vody. Možností je spousta, jedno byste ale měli mít na paměti. Na všechny své výkony musíte být především zdraví. 

Řekněme si to na rovinu. Na preventivní prohlídky kašle až 70 % lidí. Ve stavu běžném. V době koronavirové jich je ještě mnohem víc, protože k lékaři se zkrátka nikomu nechce, že… Přitom preventivní krevní testy jsou obzvlášť u lidí středního věku zcela zásadní pro odhalení skrytých zdravotních potíží a nastolení adekvátní léčby dřív, než přejdou do pokročilého stádia. Vysoký cholesterol ani nemocná játra nepočkají. A až budete upoutáni na lůžko se závažnou nemocí, bude pozdě si vyčítat zanedbání péče o sebe sama. 

Co si hlídat a jaká vyšetření při pravidelných a nezanedbávaných prohlídkách vyžadovat? Mějte na paměti, že kromě přiznání se lékaři, že se v některých ohledech necítíte dobře, měli byste sdělit také genetické dispozice, protože právě z rozboru genu se dá v dnešní době určit mnoho onemocnění, která dnes třeba nepropukla s plnou parádou, máte k nim ale rodové predispozice. Pokud se tedy chcete dožít vysokého věku ve skvělé kondici, nezapomeňte, že je mnoho drobností, které mohou vaše plány zhatit. 

Rekreační sportování v létě: Oblíbená zábava i velké zdravotní riziko

Jak kdy a jak pro koho. Pokud si chcete léto užít a konečně rozhýbat tělo, měli byste ke sportování v přírodě přistupovat se vší vážností. Jen ...

Nehlídaný cholesterol může zapříčinit infarkt

Tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Zvýšený cholesterol však nebolí a jeho vysoká hladina se projevuje až nástupem aterosklerózy a následným uzavíráním tepen. Většina naší populace tak čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Jedinou cestou, jak vysokou hladinu cholesterolu odhalit, je právě rozbor krve. 

Skrytá cukrovka může poškodit zrak 

Počet lidí, trpících cukrovkou, se neustále zvyšuje. Důvodem nárůstu onemocnění jsou civilizační jevy, jako je znečištění životního prostředí nebo změny způsobu života. Například ve spojitosti se stravováním ve fast foodech, nebo stresem. Jen v Česku se s cukrovkou léčí skoro milion diabetiků. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k poškození ledvin, nervů či zraku a způsobit záněty končetin, vedoucí až k amputaci. Hladinu glukózy v krvi byste si pro předejití těmto vážným problémům měli nechávat pravidelně otestovat. 

Opatrně s opalováním, můžete si zadělat na vážnou nemoc

Když chceš doplnit vitamín D, běž na sluníčko. Tuhle větu slýcháváme ze všech stran a jako rada je správná. Častokrát se celou zimu těšíme na ...

Pozor na selhání jater

Játra jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Důvodů jejich častého selhání je mnoho: Od časté konzumace alkoholu, přes nezdravé stravování, užívání rekreačních drog, prodělání žloutenky a další. Pokud vás alespoň jeden z bodů vystihuje, měli byste si nechat játra pravidelně otestovat. Onemocnění tohoto orgánu může léta probíhat skrytě. Nenechte ho projevit až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. S diagnostikovaným selháním jater už vaše výkony nebudou tak heroické jako dosud, naopak budete muset počítat s tím, že se budete muset hodit spíš do zenového klidu. 

Máte v pořádku srdce? 

Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci přitom nemusí být nutně spojené s vysokým tlakem nebo cholesterolem. Mezi faktory vzniku srdečního onemocnění patří také genetika, nadváha, kouření, stres a nedostatek pohybové aktivity. Pro ověření srdeční vitality je dobré pravidelně podstupovat vyšetření. Na jeho základě lze zavčasu zjistit případné poškození tohoto orgánu a začít jej včas léčit. Testů pro posouzení zdraví srdce existuje vícero. S tím, který je vhodný právě pro vás, se obraťte na svého praktického lékaře. Poradit by vám měl i po telefonu. 

Ledviny se samy včas neozvou

Při onemocnění ledvin dochází k postupné ztrátě jejich funkční kapacity. První viditelné příznaky se ale projevují až v okamžiku, kdy je zdravá již jen poslední třetina tohoto orgánu, často dokonce později. Nejen proto jsou velmi důležité pravidelné preventivní testy krve a moči na odhalení množství kreatininu, urey a albuminu, které během pandemie odložila oproti standardu polovina lidí.

Změřením hladiny těchto látek ověříte stav neboli filtrační schopnost ledvin a odhalíte jejich případná onemocnění včas. Zvýšená hladina albuminu v moči je první známkou narušení filtrační jednotky ledvin, které může při pozdním odhalení vést až k závažné nedostatečnosti jejich funkce. 

Podpořte svoji imunitu: Několik rad, jak vyzrát nad nemocemi

Léto je přede dveřmi a všichni se už těšíme na koupání, opalování a sportování v přírodě. Jenže nemoci bohužel nespí ani v tomto ročním období. ...

Vyšetření štítné žlázy může zabránit vážným komplikacím

Poruchami štítné žlázy trpí obě pohlaví, častěji však ženy. Problémy mívají nezřídka těhotné, ženy nad 50 let, pacienti s autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

Například vyšetření štítné žlázy bylo v laboratořích Synlab provedeno v posledním půl roce o polovinu méně častěji než ve stejném období loňského roku. Zdravá štítná žláza je přitom nezbytná pro správné fungování metabolických pochodů v organismu. Její poruchy, hypotyreóza a hypertyreóza, jsou většinou dobře léčitelné, i ty však musíte odhalit včas. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) navíc způsobuje zvyšování hladiny cholesterolu a s ním i riziko kardiovaskulárních chorob. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) je příčinou poruchy srdečního rytmu a může vést k řídnutí kostí. 

Rakovina prostaty se tělem šíří potichu

Výskyt rakoviny prostaty se v České republice za posledních dvacet let ztrojnásobil, úmrtnost na toto vážné onemocnění však naštěstí začíná mírně klesat. Hlavně díky pokrokům v laboratorní diagnostice a čím dál zodpovědnějšímu přístupu mužů. Počáteční stádium zhoubného nádoru totiž většinou nemá žádné příznaky a bez vyšetření jej lze jen těžko rozpoznat. Pravidelné podstupování testu PSA, neboli prostatického specifického antigenu, je cestou k odhalení nádoru a jeho včasnému léčení. 

Komentáře