Jednou z nejdůležitějších věcí je obuv. Vždy mějte na paměti, že bačkory by měly mít protiskluzovou podrážku, obuv na tělocvik by měla mít sálový typ podrážky. Tedy nedělající černé značky na podlaze. Pro hodiny tělocviku by boty také měly být kvalitní, protože právě sport v nekvalitní obuvi může být jedním ze spouštěčů zborcení nožní klenby.
Oblečení na tělocvik vybírejte z funkčních látek, tak aby vlákno odvádělo pot od těla, a hlídejte, jestli má vaše ratolest vhodné oblečení také pro sportovní aktivity venku.
Vybírejte pro svého potomka kvalitní aktovku se zpevněnými zády. Batůžky nechejte pro druhý stupeň a revoltující pubertu. Aktovka má mít vždy dostatek prostoru nejen na učebnice, ale také na uložení svačiny a dalších nezbytností, které vaše dítě bude během školní docházky potřebovat.
[caption id="attachment_5772" align="alignnone" width="2560"> Dbejte na to, aby vaše dítě mělo pořádnou aktovku. (zdroj: shutterstock.com)[/caption>
Penál vybavte základními psacími potřebami, fixy opravdu nejsou třeba a ani pedagogové je pro první stupeň příliš nedoporučují. Výborná jsou gumovací pera, pokud chcete dítěti dopřát trochu luxusu a nebojíte se inkoustového karambolu, vložte mu do penálu klasické pero.
Mějte na paměti, že dítě musí pravidelně jíst a že svačinky by měly být v kondici. Aby udržely v kondici také vaše dítě. Takže je dobré vybrat kvalitní svačinový box, ve kterém dobroty vydrží svěží celý den. Co se hodí jako svačinka? Zapomeňte na fastfood, ale večer si připravte toasty, dostatek zeleniny, skvělý je také těstovinový salát, když nechcete, aby vaše dítě chodilo na obědy do jídelny. Děti obecně milují sladké pečivo, zkuste tedy celozrnné palačinky, kokosovou bábovku, případně bublaninu z celozrnné mouky. Doplňte o kefírový nápoj a svačinku jste připravili na jedničku. S hvězdičkou.
[caption id="attachment_5774" align="alignnone" width="2560"> Svačina je důležitá. (zdroj: shutterstock.com)[/caption>
Zásadní otázka: Jak je to tedy s rouškami? Oproti původnímu oznámení ministerstva zdravotnictví nakonec děti v rouškách do školy nepůjdou! Respektive, pouze pokud by v daném okrese stouplo riziko nakažení koronavirem (druhý stupeň dle tzv. semaforu), rozhodne o nošení roušek ve školách krajská hygienická stanice. V tuto chvíli, tedy 27. srpna, není v České republice ani jeden okres, který by tohoto stupně rizika nákazy dosáhl. Přesto mějte pro svoje děti roušky připravené, pokud cestu do školy absolvujete veřejnou dopravou. Od 1. září totiž v této přepravě roušky povinné opět budou.
Škola se pak postará o dezinfekci v prostorách budovy. Vysvětlete ale svým potomkům, že je nezbytné na hygienu rukou myslet kdykoliv, když přijdou do školy, ale i ze školy domů.
[caption id="attachment_5773" align="alignnone" width="2560"> Roušky nyní patří k běžnému životu. (zdroj: shutterstock.com)[/caption>
A jaké oblečení zvolit na výuku? Především takové, aby se dalo vrstvit. Takže od lehčích triček až k mikinám. Některé třídy bývají přetopené. Tím se snižuje obranyschopnost organismu a vaše dítě může snáz přijít k respiračním onemocněním, které se vám do programu rozhodně nehodí.
Přípravou na školní rok je také dostatek pohybu. Jakmile je dítě v kondici a pravidelně se pohybuje na čerstvém vzduchu, má lepší výsledky ve škole. Jeho imunita funguje jinak než u studentů, kteří jen sedí u počítače. Pravidelně se tedy jako rodina zapojte do pohybových aktivit a užívejte si chvíle, které vám pomůžou překonat pošmourný podzim.
Počítejte s tím, že v některých dnech se může stát, že vaše dítě do školy z nejrůznějších důvodů nepůjde. I během těchto chvil by mělo dodržovat běžný všednodenní režim, pracovat na svých projektech a snažit se vzdělávat po své vlastní ose.
Nepodceňujte komunikaci se vstřícnými pedagogy a snažte se nastávající školní rok udělat svým dětem co nejpříjemnějším. Výsledkem by totiž mělo být dítě, které miluje školu, touží po vědění a chce pracovat samostatně.