Neškleb se, budeš mít vrásky aneb 5 lží o jejich vzniku

Ilustrační foto | Foto: pexels.com

Stačí utratit za krém pár tisíc a mám po vráskách. Zní to sice slibně, jenže pravdy na tom bude jen za mák. Kdyby bylo tak jednoduché, zbavit se vrásek, po světě by chodily samé vyhlazené dámy s pletí jako dětská prdelka. Přece jen, každá z nás by si nějaký ten litřík z výplaty ušetřila, kdyby jí to zaručilo dokonalý obličej.

Dámy, zklamu vás. Neznamená to, že čím dražší krém, tím kvalitnější. Tak snadné to není. A to je jen jeden z mýtů, které o vráskách kolují. Určitě jste jich už slyšely stovky. Dermatoložka ale vše uvedla na pravou míru. 

Mastná pleť zaručí obličej bez vrásek

LEŽ!

Pokud si vaše sousedka udržuje obličej lesklý jako zrcadlo, možná věří na mastno-bezvráskovou kůru. Jenže tak úplně to pravda není. Je to trochu jinak. Sice platí, že lidé s mastnější pokožkou mají díky mazu v pleti, který dokáže hydratovat pokožku, menší sklon k tvorbě prvních vrásek, ale rozhodně to neznamená, že vrásky nemohou mít. Například maz v kůži nemá nic společného se vznikem vrásek kolem očí tzv. vraní stopy. Tyto vrásky vznikají bez ohledu na typ pleti. Můžete ji mít tedy mastnou jako od řezníka, ale vrásek kolem očí vás to nezbaví. Pokud vám překážejí, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. „Na odstranění vrásek obecně je u mastné pleti možné použít stejné metody jako u jiného typu pleti: aplikaci botulotoxinu, injekční výplně kyselinou hyaluronovou a ošetření plazmou nebo laserem,“ vysvětlila dermatoložka Lucie Mansfeldová. Mastná pleť bývá mnohdy sama negativně vnímána. Určitě to nevypadá esteticky. Pro snížení produkce mazu je pak vhodné provedení chemického peelingu, mikroneedlingu, a důležitá je i vhodná volba dermokosmetiky.

Ilustrační foto (zdroj: pexels.com)

Krásná po mamince

LEŽ!

Pokud sázíte na to, že vaše maminka nemá vrásky a že je mít na sto procent nebudete tedy ani vy, možná se trochu budete divit. Tady je sice trochu pravdy v tom, že geny hrají určitou roli. Rozhoduje například množství melaninu, pigmentu, který dodává pleti barvu a ovlivňuje, jak naše pokožka reaguje na slunce. Lidé se světlou kůží jsou obvykle citlivější na poškození sluncem, které způsobuje předčasně stárnutí pokožky. Důležitý je ale i životní styl, který se nedědí. Tedy pokud kouříte jako fabrika a vaše maminka to nikdy nedělala, tak se vsaďte, že vaše pleť budete vypadat jinak než ta její. To, jako žijeme, má obrovský vliv na náš celkový vzhled a tím pádem i na vznik vrásek. Stres, strava, vhodná kosmetika, kouření či alkohol nebo celková péče o pokožku se na nás určitě odrazí. A to je fakt, jestli chcete, nebo ne. 

Ilustrační foto (zdroj: pexels.com)

Vypiju Vltavu a budu fit!

LEŽ!

Pokud jste přesvědčena o tom, že dostatečný, nebo někdy až nadměrný pitný režim vypne vrásky, rozhodně si na to nevsázejte. Ano, pít každý den dostatek vody má rozhodně přínos pro náš organismus. To bez debat. Dostatečný přísun tekutin hydratuje pokožku. Dodává jí, a to tedy především suché pleti, hydrataci a brání jejímu dalšímu vysušování. Ale! Množství vypité vody rozhodně nezpůsobí vypnutí vrásek. To si budete muset opět skočit do salonu pro nějakou tu proceduru. Skvělou hydratací je například procedura estetické dermatologie zvaná Skinbooster, která na rozdíl od kosmetických krémů hloubkově hydratuje pleť zevnitř. Kyselina hyaluronová, aplikovaná miniinvazivní injekční technikou během ambulantního ošetření, na sebe totiž dokáže dobře vázat vodu a i starší, povadlá a unaveně vypadající pleť se okamžitě vzpamatuje, vypne a rozjasní. Opět to ale něco stojí. Je to však rozhodně levnější než zásah plastického chirurga. 

Neškleb se, budeš mít vrásky!

LEŽ! 

Tenhle mýtus zřejmě pochází z asijských zemí, kde jsou všichni známý svými kamennými obličeji. Jinak lze totiž jen těžko vysvětlit. Spousta lidí si myslí, že pokud se bude smát, bude mít obličej rozrýpaný jako pole. „V žádném případě nechci, aby se lidé přestali usmívat. Mezi mými klientkami je hodně takových, které si vějířky kolem očí samy přejí zachovat jako známku toho, že se rády usmívají,“ komentuje nesmyslný mýtus MUDr. Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic. Vrásky v obličeji mohou vznikat ale i z častého mračení či z jakýchkoliv mimických grimas, mezi které patří ovšem i mluvení. Jenomže, nesmát se, rozhodně není prevence proti vráskám. Nejlepší prevencí je dostatečná UV ochrana kvalitní péče o pleť. Pokud vás přece jenom už trápí vrásky způsobené grimasami, můžete je zmírnit například injekční aplikací botulotoxinu, který na dobu pár měsíců ochromí funkci mimického svalu. Používá se jen do těch partií obličeje, kde ztráta mimiky nevadí, například mezi obočím či na čele.

Ilustrační foto (zdroj: pexels.com)

Čím dražší krém, tím lepší

LEŽ!

Drahé krémy vám vrásky určitě nevygumují. To by byl život až moc fér. Je to jen oblíbené tvrzení výrobců předražené kosmetiky. Lidé často investují tisíce korun do krému, protože věří, že vyšší cena skýtá zaručený výsledek. Samozřejmě krémy se liší svou kvalitou, ale je to stejné jako s jídlem. Důležité je složení. Předtím než si koupíte krém, prostudujte jeho složení. I obyčejný krém z drogerie může mít na vaši pleť dobré účinky. Obecně je v souvislosti s vráskami dobré používat přípravky s obsahem retinolu, který je jejich velmi účinnou složkou. Jedná se o antioxidant, který dokáže zmírnit negativní působení volných radikálů, jež způsobují stárnutí pokožky. A jeden příklad. Podívejte se na filmovou Saxanu Petru Černockou. Ta po vráskách nemá ani stopy, a přitom se už léta maže modrou Indulonou.

Komentáře