Ať už to máte jakkoliv, poradíme vám, jak ze své hřívy udělat dokonalou korunu krásy. Všichni totiž toužíme po nádherných, hustých a zdravých vlasech. Záleží jen na tom, jakou jim věnujeme péči. Některé věci ale neovlivníme, třeba to, co nám dali do vínku naši rodiče. Někomu vlasy šedivějí už ve třicítce a někdo se trápí s pleši již ve dvaceti. Přestože se něco ovlivnit nedá, za spoustu věcí si můžeme sami.
[caption id="attachment_332" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Co jste o vlasech netušili?
Na jaře nám vypadne mnohem více vlasů, než je tomu v jiná roční období. Naopak nejrychleji nám vlasy rostou v létě a v zimě. Denně nám vypadne kolem stovky vlasů. No mnohem víc je toho po umytí. Může to být klidně i jednou tolik. Přesto nepanikařte! V průměru má totiž člověk přibližně sto tisíc vlasů. Kupodivu nejvíce vlasů mají blondýnky, i když by se mohlo zdát, že brunety v jižanských zemích jich mají na rozdávání. Určitě jste již slyšeli větu, že když se budeme častěji stříhat, vlasy porostou rychleji. Není to však tak celkem pravda.
Ne všichni totiž můžeme mít dlouhé vlasy, i kdybychom se stříhali častěji, nebo naopak nestříhali se vůbec. Dlouhé kštice se dočkat nemusíme. „Každý vlas má svou fázi růstu. Ta trvá dva až maximálně osm let. A s přibývajícím věkem se tato fáze zkracuje. Komu tedy rostou vlasy dva roky, bude je mít do délky maximálně 20 centimetrů, více již ne. Fázi růstu vlasů nelze ovlivnit,“ vysvětlila vlasová odbornice Jana Zbojková. Důležité je i to, jak si vlasy myjete. Šampon nanášejte pouze k hlavě. Nikdy ne na konečky, vlasy se tím ještě více vysušují. Naopak kondicionér nedávejte k hlavě, protože by docházelo ke zbytečnému maštění. Kondicionér vlasové vlákno uzavře a nedochází tak ke ztrátě hydratace.
Péče o suché vlasy
Matné, zacuchané vlasy jdou poznat na první pohled. A není to nic hezkého. Třepí se, jsou bez lesku a u konečků bývají hodně oslabené. Rozhodně jim nepomáhá sušení horkým vzduchem, používání nesprávných barev nebo dlouhý pobyt na slunci. Z vlasů vycucávají jejich vláčnost a elasticitu. Tím, že je často fénujeme, vysušujeme i pokožku hlavy a tím ovlivňujeme produkci mazových žláz.
[caption id="attachment_333" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Co je potřeba udělat?
Za prvé je důležité po umytí vlasy nechat volně vysušit přirozeně na vzduchu. K suchým vlasům je potřeba se chovat šetrněji. To znamená šetrně je česat a zbytečně násilím neškubat. Pokud je to možné, často je nebarvit. A když už, tak se rozhodně svěřit do rukou odborníků. Na slunci je lepší si vlasy zakrýt třeba šátkem a používat speciální přípravky, které je chrání před vysušováním a slunečním zářením. Nestačí však jen působení na vlasy zvenku, ale důležitá je i jejich výživa.
Suchým vlasům chybí železo. Kromě toho je nutné doplnit zinek a vitamíny B a C. Superzdrojem výživy jsou i omega 3 mastné kyseliny. Ve vašem jídelníčku by nemělo chybět hovězí maso, ryby, sýry, špenát, luštěniny nebo třeba brokolice. Na suché vlasy používejte přípravky na ně určené, které zajišťují jejich vlhkost. Nezapomeňte na výživná séra a vlasové oleje.
Tip na domácí masku:
Medová maska na roztřepené konečky
[caption id="attachment_334" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
1 lžíce medu, 1 lžíce olivového nebo kokosového oleje, 1 žloutek. Všechno spolu smícháme a na 20 minut naneseme na suché konečky. Vlasy pak smyjeme vlažnou vodou. Nakonec umyjeme šamponem a na závěr použijeme kondicionér. Vlasy necháme volně vyschnout. Masku používáme dvakrát týdně.
Péče o mastné vlasy
Kdo má mastné vlasy, dobře ví, že než vyjde ráno z domu, musí si je umýt. Vyžadují si totiž nadměrnou péči a časté mytí. A přestože se o ně staráte každý den, stačí pár hodin a znovu jsou mastné. Když si je i upravíte do nějakého účesy, příliš dlouho nevydrží a za chvíli zplihne. Slepené pramínky nejdou přehlédnout. Může za to nadměrná produkce tuku mazových žláz.
Ten je sice potřeba k tomu, aby se vlasy nelámaly, ale jeho přílišná produkce je také problémem. Hlavně tedy estetickým. Vždyť nikdo nechce chodit do práce s mastnou hlavou! Často za to může hormonální nerovnováha. Například před menstruací jsou vlasy náchylnější na maštění. Chybou je i strava, která obsahuje příliš tuků a cukrů.
[caption id="attachment_335" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Co je potřeba udělat?
Upravte svůj jídelníček. Omezit jídla plná tuků, cukrů a také škodí příliš koření a soli. Zvýšit příjem vitamínů B, C A a E. Kromě toho je důležitý i pitný režim. Mastné vlasy vyžadují častější mytí, ale je potřeba použít vhodný šampon – jemný, nedráždivý, který také přidá vlasům na objemu. Nikdy neoplachujte vlasy příliš horkou vodou. To totiž ještě podpoří tvorbu mazu. Umýt a opláchnout vlažnou vodou. Nakonec nanést na konečky kondicionér. Negativní vliv má i fénování. Je to totiž podobné, jako působení horké vody. Zbytečně podporuje mazové žlázy k jejich produkci.
Tip na domácí masku:
Maska z jablečného octa
[caption id="attachment_336" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
2 lžíce jablečného octa, 2 šálky vlažné vody. Vlasy umyjeme jako obvykle a na závěr je roztokem z octa přelijeme. Pak už neoplachujeme a jen šetrně osušíme.
Tipy na super vlasové masky
Normální vlasy ošetřujeme klasickým způsobem. Je však dobré z času na čas také použít masky.
Maska proti lupům
Šťáva z jednoho citronu, 1 litr vlažné vody. Všechno smícháme a vmasírujeme do vlasů. Necháme působit 20 minut a pak opláchneme studenou vodou.
Maska pro lesklé vlasy
1 bílý jogurt, 1 lžička medu. Směs naneseme na vlhké vlasy. Necháme působit 15 minut a opláchneme vlažnou vodou.
Maska pro objem vlasů
1 avokádo, 2 lžičky medu, 2 lžíce olivového oleje. Směs naneseme na vlasy, necháme působit 10 minut a smyjeme. Opakujeme 2x týdně.