Plavání dokáže zázraky. Díky němu možná odhodíte spoustu léků

Ilustrační foto | Foto: shutterstock.com

Možná právě teď zjišťujete, že nevíte, který sport by pro vás byl nejvhodnější. Plavání ovšem uspokojí prakticky každého. Jaké jsou jeho benefity a proč bude vyhovovat i vám? Jestliže se neradi potíte ve fitku, ale lékař vám doporučil pohyb, máte k dispozici variantu, která vás bude těšit. Plavání je skvělé pro ty, kteří se nechtějí s pohybem zůstat na suchu – z jakýchkoliv důvodů. 

Primárně je ale plavání skvělou variantou pro ty, kteří se potýkají s diagnózami nejširšího spektra. Jestliže trpíte vysokým tlakem, nejsou pro vás posilování ani další aktivity tou nejlepší volbou. Voda naopak ochlazuje, udržuje vás ve stálé teplotě, nedochází ke zvyšování tlaku ani tepové frekvence. Běhat nemůžete, ale stejnou službu vám nabídne vytrvalostní plavání. Navíc, pobyt ve vodě působí relaxačně, takže je přínosem nejen pro vaše tělo, ale také duši. 

Naplánujte si pravidelné plavání dvakrát týdně. Případně kombinujte s jógou nebo dalším cvičením, nikdy si ale nevybírejte takový pohyb, který by vám radikálně zvyšoval tepovou frekvenci. Plavání je tedy skvělou volbou pro lidi po nemoci, pro ty, kteří se pomalu chtějí dostat do formy, jsou starší, mají problémy s pohybovým aparátem a další nemoci. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Plavání v bazénu je skvělou variantou i proto, že jste neustále pod dohledem plavčíka, který zasáhne v případě, že by se vám neudělalo dobře. 

Plavání má i další výhody, kromě plavek, které už doma pravděpodobně máte, nepotřebujete nic, jen částku na zaplacení pobytu ve veřejném bazénu. Takže, investice do tohoto sportu je prakticky nulová, návratnost vysoká. Pokud vás tato aktivita začne bavit, jistě časem investujete do plavek jednodílných, zpočátku vám stačí i ty z dovolené, dvojdílné. 

ODKAZ

Jestliže si na první plavání sami netroufáte, najděte si kurzy plavání. A vyberte podle toho, se kterou skupinou se ztotožňujete. Pravidelně se pořádají kurzy a lekce plavání pro těhotné, pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním, pro osoby s problémy pohybového aparátu. 

Plavání je také vhodným pohybem pro lidi s artritidou či revmatem. Pomáhá předcházet bolesti, rehabilituje poškozené chrupavky. Dokonce, pokud se plavání budete věnovat intenzivně, můžete se vyhnout, po dohodě s ošetřujícím lékařem, například výměně kloubu. 

Je skvělé jako způsob pohybu při dlouhodobých bolestech zad, jako prevence oslabení zádových svalů, při rozvoji a vzniku křečových žil. Plavání je také skvělou pohybovou aktivitou pro diabetiky, pro lidi s onemocněními neurologického charakteru i srdce. 

Ilustrační foto. (zdroj: shutterstock.com)

Pozor ale, voda by neměla být příliš horká. Je to sice příjemné, ale vysoká teplota vody v bazénu, ve kterém plavete, vysušuje pokožku stejně tak, jako chemikálie, nezbytné pro čištění bazénu. 

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že tato sportovní aktivita není vhodná pro atopiky, alergiky, také lidi s dalšími onemocněními kůže a samozřejmé je nechodit do bazénu v situaci, kdy jste přenašečem bradavic, molusek a dalších virulentních onemocnění. 

Pokud jste se ve výčtu diagnóz, pro které je plavaní skvělou alternativou nenašli, nesmutněte. Plavání je ideální i jen tak – z čisté radosti.