Rouška se klidně může stát důvodem vašeho nakažení

Ilustrační foto | Foto: shutterstock.com

Pokud nosíte doma vyrobenou roušku, věnujte jí náležitou pozornost. Jinak by se mohlo stát, že bude příčinou vašeho onemocnění. Faktem je, že roušky se staly synonymem čehosi nečistého a je k tomu pádný důvod. Bylo zjištěno, že téměř polovina lidí pere svou látkovou roušku ještě méně častěji než jednou týdně. A to je tristní zjištění. 

Odborníci se shodují na tom, že pro zachování funkčnosti je třeba, aby právě tento kus látky, který si s denní pravidelností umisťujete na tvář a nejblíž k dýchacím cestám, byl vyprán denně, minimálně na šedesát stupňů, následně převařen a po vysušení žehlen alespoň dvě minuty programem s nejvyšší možnou teplotou. Jen tak je zaručeno, že zabijete všechny viry, které se na roušce můžou během dne uchytit. A nemusí jít zrovna o COVID, ale i o další nečistoty, bakterie a viry, které díky tomu, kam si roušku pravidelně nasazujete a že jim tak vlastně usnadňujete cestu k vašim dýchacím cestám.

Roman Šmucler: Sledujte sport a filmy a ne strašení „odborníků“, jinak umřete!

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se již delší dobu snaží uklidnit veřejnost, která je vystrašená z toho, co jí může způsobit ...

Možná si myslíte, že se o svou roušku skvěle staráte, můžete ale potvrdit, že ji perete v dezinfekčním přípravku, že s rouškou na ústech nikdy netelefonujete a že se rouška nikdy nedostala do kontaktu s jiným prostředím než s vaší tváří? Tak vidíte. Stačí, abyste roušku odložili na pracovní stůl, kavárenský stoleček – a už máte takovou nálož rizika, že byste si ji znovu na tvář nasazovat neměli. Pokud máte argument, že si roušku vždy strčíte do kapsy u kalhot či kabátu – opravdu si do též kapsy nikdy nedáváte pracovní kartičku, mobilní telefon nebo svazek klíčů? Odpověď ano je přesně tou, která by vás měla navést k tomu, že se budete hygienické péči o látkovou roušku věnovat důkladněji než dosud. 

Kromě toho, že ji budete denně prát, vždy, když ji odkládáte, měla by vaše rouška během dne mířit do igelitového sáčku, který není kontaminovaný jinými předměty. Ale shora není uzavřený, protože rouška potřebuje dýchat, aby se v látce netvořily mikroplísně. 

Rouška: Nucený doplněk, který rozděluje společnost. Na které straně stojíte vy?

Nenajdete člověka, jenž by na roušky, které nám byly "vnuceny" kvůli koronaviru, neměl názor. Jedni ji akceptují jako nutné zlo, jiní nenávidí a ...

Mimochodem, víte, že podle odborníků se míra nečistot na ústence rovná náloži špíny, kterou je pověstný mobilní telefon, který hravě v žebříčku nejvíc špinavých věcí, které nás obklopují, předběhl i toaletu? 

Je důležité zmínit, že pokud raději nosíte ústenky jednorázové, mělo by tomu tak být i během praktického využití ústenky. To znamená, že když je ústenka pro jedno použití, měli byste toto doporučení dodržovat a nenosit ji na obličeji týden a déle, což bylo zjištěno, je běžnou praxí mezi lidmi. Papírová ústenka má životnost maximálně hodinu, a to ještě v případě, že na ni její majitel nesahá. Což je nemožné potvrdit. Jedním t nešvarů doby je to, že lidé. Když jsou nervózní, naštvaní a tak dále, posouvají si materiál, který jim zakrývá obličej. Podle výzkumu, který provedli odborníci v USA a zveřejnili na serveru webmd.com si běžný dospělý člověk za den sáhne na ústenku jakéhokoliv typu až padesátkrát. Aniž by si před tím dezinfikoval ruce apod. 

Expert varuje před nebezpečnou kombinací horka a roušek na olympiádě

Japonský profesor z lékařské univerzity Hjógó varuje před nebezpečnou kombinací očekávaného horka a případných roušek na olympijských hrách v ...

Proto je nezbytné dbát na čistotu ústenek látkových a jejich domácí přípravu na další nošení, stejně jako odhazování ústenek jednorázových do odpadkových košů. Smutným svědkem doby se totiž stávají 

ochrany úst poházené v parku, na chodníku a kolem odpadkových košů. I jejich následný úklid se tak stává rizikem pro ty, kdo se na něm musí podílet. 

Takže je jedno, jestli jednorázová, či ta pro opakované použití, vždy se snažte udržet roušku v co největší čistotě. Vyhazovat ji tam, kam patří a v případě domácí péče provádět vše podle doporučení odborníků.