Trpíte nespavostí? Nabízíme šest rad, jak se jí rychle zbavit

Spánek je pro tělo velmi důležitý. | Foto: pixabay.com

Věřili byste, že téměř dvě třetiny lidí spí špatně? Zní to neuvěřitelně, ale výzkumy ukázaly, že je to tak. Dnešní populace žije rychlým tempem a se stresem se potkáváme každý den. Problémy a starosti si s sebou bereme i do postele. Určitě se vám již několikrát stalo, že na něco myslíte, promítáte si v hlavě celý den, hledáte případně řešení nebo odpovědi na vaše otázky a u toho hledíte do stropu. Vaše tělo je unavené, ale mysl ne a ne vás nechat usnout. To je přímo zlý sen! Jenže ani ten to není. Je to nespavost, odborně nazvaná insomnie.

Jedná se o poruchu spánku, při které je buď narušené usínání, nebo celý průběh spánku. Může se dokonce stát, že když se nám už konečně podaří usnout, ráno se probudíme velmi brzo a vyčerpaní. No a jsme opět na začátku bludného kruhu. Tělo je unavené, mysl jakbysmet. Na scénu nastupuje malátnost, podráždění, špatná nálada nebo dokonce zlá koncentrace. A takto naladění přijít do práce se rovná hotové pohromě. Vaše výkonnost je pak na bodu mrazu. 

Nespavost se dělí na přechodnou, kdy nám něco vrtá hlavou přibližně týden, a pak to vypustíme a spíme jako miminko. Dále může být akutní, která trvá do jednoho měsíce. Ta už dá pěkně zabrat a je dobré, aby se na ni podíval lékař. Trápit se celý měsíc je už moc dlouhá doba. Poslední a tou nejhorší je chronická nespavost. Ta s sebou nese řadu dalších zdravotních problémů, často se řeší prášky a neobejde se bez pomoci odborníků. 

Kvůli karanténě jste si zničili postel: Jak vybrat novou a lepší?

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale až jednu třetinu života trávíme v posteli. No a v posledním období, kdy nás ničí koronavirus, to bude ...

Příčiny nespavosti mohou být různé. Někoho ničí dennodenně stres, osobní problémy či deprese. Jiní můžou trpět kvůli bolesti, hlavně po operacích nebo změnou prostředí. Zátěží může být třeba i málo fyzické aktivity, nebo různé nemoci. Poradíme vám pár triků, jak s nespavostí zatočit. 

Udělejte si rozvrh spánku

Může to znít zvláštně, ale tak jako má miminko svůj režim, i my si ten svůj můžeme naprogramovat. Snažte se dodržet pravidelný čas, kdy chodíte večer spát a ráno vstáváte. Tedy, stanovte si, že každý večer budete v posteli v jedenáct a vstanete po osmi hodinách spánku. Rozvrhu se držte a uvidíte, jak si tělo na nastavený režim zvykne. Pravidelnost mu opravdu svědčí. 

Šestihodinová abstinence

Minimálně šest hodin před tím, než půjdete na kutě, nepijte už kávu, čaj nebo jiné nápoje, které obsahují kofein. O energetických nápojích nemluvě! Platí to i v případě jídla. Nenacpěte se před spaním moc, abyste se necítili plní a mohli lépe usnout. Ale ani nechoďte spát na lačno. S prázdných břichem se těžce usíná a poslouchat škrundání není žádná výhra. Dopřejte si lehkou večeři. Vyhnete se tím i případné nevolnosti, plynatosti nebo pálení žáhy. 

Sex před sportovním výkonem prý škodí: Mýtus nebo pravda?

Jakmile se blíží jakýkoliv důležitý šampionát, vždy se začne diskutovat o tom, jestli sportovci budou mít dovoleno setkávat se během něj, a tedy ...

Hýbejte se

Tak, jako malé dítě, které se potřebuje přes den vyběhat, i my potřebujeme fyzickou aktivitu. Tělo se přece jen musí unavit, vydat určitou energii, aby ji pak mohlo v noci dobít. Cvičte alespoň 45 minut minimálně třikrát týdně. Ne však pozdě večer. Maximálně hodinu před tím, než půjdete spát. Tělo se potřebuje zklidnit, než se uloží k nočnímu odpočinku. 

Špatné myšlenky nechte před dveřmi

Nikdy nechoďte do postele naštvaní, nebo poté, co se třeba pohádáte s partnerem. Zbytečně vás to rozhodí a vy nebudete moci usnout. Všechny sváry, špatné myšlenky a strachy nechce venku. Netahejte si je s sebou do postele. Když už se zachumláte do peřin, zapomeňte na všechno zlé a myslete jen na to, jak se do růžova vyspíte. 

Vypněte mobily i televizi

Spousta lidí tvrdí, že televize prostě do ložnice nepatří. Je to však každého názor. Někdo třeba rád poté, co se probudí a než ještě vstane, kouká na zprávy. Jedno je ale jisté. Před spaním všechna elektrická zařízení vypněte. Neusínejte u televize, jednoduše ji nezapínejte, pokoj vyvětrejte a uložte se do postele. To samé platí i o mobilech. Netahejte si je do postele. Buď je úplně vypněte, nebo si ztište alespoň zvonění, když už chcete být na příjmu i v noci. 

Kde vzít dostatek energie na všechny své aktivity?

Jste závislí na pohybu? To je jistě chvályhodné, ale stravujete se přiměřeně tomu, kolik kol na ovále uběhnete, kilometru na kole ujedete a kolik ...

Spěte nazí

Někdo má rád teplé pyžamo a neumí si přestavit, že by usnul bez něj. Ale pozor! Nejnovější výzkum jedné americké společnosti, vyrábějící matrace, potvrdil, že až 65 % respondentů rádo spí v rouše Evině či Adamově. Podle odborníků prý nahota snižuje stres a spánek bez oblečení má pozitivní vliv na jeho kvalitu. Tím, že si na noc oblečeme pyžamo, prý svoje tělo zbytečně přehříváme a tím se můžeme budit nebo mít mělčí spánek. Ideální tělní teplota je údajně ta, kterou máme nazí pod peřinkou.

Samozřejmě záleží i na tom, pod jakou peřinou. Když ji budeme mít naducanou husím peřím, tak asi těžko budeme mít lehčí spánek bez přehřátí, když je venku v noci přes dvacet stupňů. Takže pokud vás v noci kouše pyžamo nebo noční košile, nestyďte se a zahoďte je do kouta.

Komentáře