Jsou velká prsa skutečně výhodou, nebo ohrožují zdraví a psychiku?

Ilustrační foto. | Foto: pexels.com

Ruku na srdce. Odolat pohledu na bujný dekolt jednoduše nejde. Přitahuje pozornost jak mužů, tak i žen. A možná i proto dle statistik patří zvětšení poprsí k jednomu z nejvíce populárních zákroků v plastické chirurgii u nás. Jenže, zatímco některé dámy jsou ochotné dát za podprsenku o několik velikostí větší cokoliv, jiné by byly vděčné, kdyby to bylo právě naopak.

Někde prostě příroda nadělila až přespříliš. Možná by nikoho nenapadlo, že i velká prsa s sebou nesou rizika a nejsou jen estetickou záležitostí, ale často také zdravotní nebo dokonce psychologickou komplikací.

Bolest zad či nepříjemné spodní prádlo

Velmi vyvinuté poprsí s sebou často nese problémy, nejčastěji v podobě bolesti zad. Váha prsou totiž může přetěžovat páteř a přichází tak bolest v oblasti zad a ramen. Mnoho žen má také potíže se správným držením těla. V některých případech může dokonce dojít kvůli tíze prsou až ke zhoršenému dýchání. Častým diskomfortem bývá to, že se bolestivě zařezávají ramínka podprsenky do kůže ramen. Je sice pravda, že dnes už výrobci spodního prádla myslí na všechno, ale oběhat všechny obchody a najít takovou podporu pro vaše prsa, která vám sedne jako ulitá, není snadné. Jenže to není všechno. 

Nepříjemnými komplikacemi můžou být i dermatologické problémy. Může se objevit ekzém a různá podráždění kůže pod prsy. Je proto důležité se o tuto část pokožky dobře starat a používat kvalitní hydratační krémy. K zahození není ani vyhledání odborné zdravotní pomoci. Lékař vám rád předepíše mast, kterou si postižené místo budete pravidelně natírat. 

Podpořte svoji imunitu: Několik rad, jak vyzrát nad nemocemi

Léto je přede dveřmi a všichni se už těšíme na koupání, opalování a sportování v přírodě. Jenže nemoci bohužel nespí ani v tomto ročním období. ...

Zabrat dostává i psychika

Kromě fyzických problémů, ženy s většími vnadami často trápí i psychické potíže. A to především v pubertě a dospívání. Ani jedna z nás přece nechce poslouchat netaktní poznámky na svůj vzhled. Na to se prostě jen tak zvyknout nedá. Pubertou to však končit nemusí. Tyto ženy se pak často i v dospělosti zakrývají a mají pocit, že jsou díky svým přednostem moc viditelné. Vše může eskalovat i do intimních problémů a studu z vlastního těla. Nestyďte se skočit na pár slov k psychologovi. 

Kdy se rozhodnout pro zmenšení?

Když už není jiné řešení a poprsí je opravdu na obtíž, poradí vám šikovný plastický chirurg. Častými důvody jsou:

  • Dlouhodobé a nesnesitelné bolesti zad a hlavy
  • Neschopnost věnovat se sportu do takové míry, jak bychom chtěly. Velikost a váha může bránit ve svobodném pohybu 
  • Důvodem může být i psychologický problém

V těchto případech je pak vhodná operativní redukce poprsí. Důležité je vše dobře konzultovat s lékařem, případě i terapeutem, pokud na operaci chcete jít kvůli své psychice a sebevědomí. S lékařem je důležité konzultovat i velikost a tvar. Při zmenšení prsou je totiž většinou prováděna i jejich modelace, čili pozvednutí a vymodelování do ideálnějšího tvaru.

Neškleb se, budeš mít vrásky aneb 5 lží o jejich vzniku

Stačí utratit za krém pár tisíc a mám po vráskách. Zní to sice slibně, jenže pravdy na tom bude jen za mák. Kdyby bylo tak jednoduché, zbavit se ...

Prsa se mohou redukovat „neomezeně“. Vždy se ale snažíme docílit toho, aby byla klientka spokojená. Důležité je pak, aby konečná velikost dobře seděla k postavě pacientky a zároveň se odstranily všechny zdravotní potíže, se kterými na redukci jde,“ vysvětlil MUDr. Jakub Miletín z Perfect Clinic a dodal: „Přestože operace má skvělý a relativně trvalý výsledek, čas a gravitaci zastavit úplně nedokáže. Tvar prsů kromě času ovlivňuje i mateřství, příbytek nebo naopak úbytek na váze. To se týká především žen, které podstoupí redukci v mladém věku, u nich se pak může stát, že budou chtít poprsí upravit ještě jednou třeba v padesáti letech. U žen, které si nechají ňadra upravit po dětech, toto většinou nehrozí.“

Zmenšení a kojení

Jednou z komplikací po zmenšení prsou může být i kojení. „U zmenšení prsů ze žlázy odebíráme větší množství tkáně a riziko nemožnosti kojení se pak pohybuje v řádu desítek procent. Dopad na kojení je hodně ovlivněn technikou operace. Některé postupy nesou větší riziko než jiné, a proto je možnost budoucího kojení vždy nutno probrat při konzultaci,“ vysvětlil Miletín. Operace podstupují proto většinou ženy, které již další mateřství neplánují. Není to ale pravidlem. Pokud mladou ženu trápí těžké nebo pokleslé prsy a je ochotná podstoupit jisté riziko problémů při kojení, operace je pro ni dobrou volbou.

Redukci by stejně tak neměly podstupovat ženy, které mateřství plánují v blízké budoucnosti. V jejich případě radí plastický chirurg vylepšení poprsí odložit, nejen kvůli kojení, ale i proto, že následující mateřství může tvar prsů výrazně změnit a výsledek operace tak zmařit. „Stejně tak by se s operací mělo počkat alespoň rok po ukončení kojení, až se stav prsů ustálí,“ vysvětlil lékař. 

Nepodceňujte preventivní prohlídky, mohou vám zachránit život

Máte před sebou ještě hodně výzev. Vyběhnout na Sněžku, ujet s kamarády maraton na kole, naučit se hvězdu nebo šipku do vody. Možností je ...

Jak operace probíhá?

Zmenšení poprsí se provádí v celkové anestezii a operace zabere dvě až tři hodiny. Při operaci chirurg vede řez nejčastěji okolo prsního dvorce, potom kolmo dolů a horizontálně v podprsní rýze, takže výsledná jizva má tvar „kotvy“. Následně operatér zredukuje prsní žlázu, vysune bradavku a prsní dvorec nahoru do esteticky vyhovující pozice a odstraní přebytky kůže. Rána se uzavře jemným šicím materiálem, aby po definitivním zhojení a vyzrání byla jizva co nejméně nápadná.

První týden po operaci je nutné dodržovat klidový režim. Nosit speciální stahovací prádlo bývá nutné minimálně jeden měsíc. Po týdnu lze provádět lehkou kancelářskou práci. „Nadále je však třeba vyhnout se zatěžování prsního svalu, například zvedání těžkých předmětů nebo malých dětí. Plně pracovat je možné po čtyřech týdnech od operace, vždy je však třeba zohlednit druh vykonávané práce. U žen, které vykonávají těžší fyzickou činnost, je vhodné ještě alespoň dva týdny počkat,“ radí MUDr. Jakub Miletín.