Výživová poradkyně radí, jak se správně stravovat při sportování

Ing. Hana Střítecká, Ph.D. ředitelka spolku Fér potravina, garant produktu a víceprezidentka Aliance výživových poradců | Foto: archiv H. Střítecké

Potrava nemá jen dodat energii pro výkon, ale také musí dodat dostatek živin pro regeneraci organismu. U dětí se právě nedostatek výživy během sportu projeví třeba tak, že se jim zpomalí růst. Myslete na to, až si budete příště plánovat jídelníček. Strava sportovců má jasná pravidla. Ing. Hana Střítecká, Ph.D. ředitelka spolku Fér potravina, garant produktu a víceprezidentka Aliance výživových poradců má právě výživu těch, kteří se věnují sportu, v malíčku po všech stránkách. 

„Sportovci jsou velmi často zaujatí pouze nějakou částí výživy – například dbají na to, aby vyživili svaly, a zapomínají na běžné potřeby těla. Tedy mají a zabezpečují tělu dostatek bílkovin, v podobě masa, vajec i sýrů, případně proteinových přípravků, ale zcela zapomínají na vitamíny,” vysvětluje Střítecká. “Ne v podobě tabletek, ale ovoce, a zeleniny, které taktéž dodávají organismu vlákninu, flavonoidy a další tělu prospěšné látky,“ dodává.  

Jak je zřejmé z výše uvedeného, ne každý má jasno v tom, že zdravé tělo potřebuje nejen „palivo“ ale také látky, které jej udrží ve formě. „Dostatek jídla pro regeneraci je nezbytný. U dětí také proto, aby zdravě a zdárně rostly. U vrcholově sportujících dětí se pak stává, že se zpomalí, nebo zcela zastaví jejich růst, což je aspektem, o kterém se příliš nehovoří, na zřeteli by jej rodiče malých šampionů, i jejich trenéři rozhodně mít měli,“ vysvětluje odbornice. 

 

Faktem je, že odborníci stále častěji informují, že i v místě blahobytu se mohou objevit podvyživené děti. A to jak z přemíry sportu, tak třeba také proto, že jim jejich rodiče neumí správně sestavit jídelníček. Korespondující se zátěží, kterou denně vykonávají. 

Co tedy chybí v jídelníčku sportovců nejčastěji? Střítecká vypočítává: „Nelze zobecnit, ale v zásadě platí, že záleží na druhu sportu. Ti, kteří se zabývají silovými sporty, mají velmi často a stále ještě, strach ze sacharidů. Přitom právě ty jsou důležité pro tvorbu svalové tkáně, ta se netvoří jen bílkovinami, jak si laici často myslí. Zároveň je třeba, při zvýšeném příjmu bílkovin, aby v těle byly správně využity, také zvýšit příjem vitamínů skupiny B. Ty jsou vyjma masa, kvasnic, sýrů, také v opomíjených zdrojích sacharidů – obilovinách, luštěninách.” Vytrvalostní sportovci to prý mají v mnoha ohledech lehčí. 

“Sacharidy nevynechávají, protože vědí, že zdroje energie pro dlouho trvající výkon potřebují. Obecně platí, že spousta sportovců nemá dostatečný zdroj omega 3 mastných kyselin, ty jsou nezbytné pro „zhášení“ různých zánětů a v regeneraci. Pokud je neujíme v rybách, lněných či chia semínkách a jediný olej, který uznáváme je olivový nebo kokosový, v kterém omega 3 mastné kyseliny nejsou v takové míře, jako třeba v řepkovém, tak je dobré v tomto případě sáhnout pro doplňky stravy,“ vysvětluje Střítecká. 

Co je běžné u nahrazování některých jídel, primárně svačin, lze sáhnout po předpřipravené svačince v podobě proteinové tyčinky, nebo snacku, vždy je ale třeba mít na paměti, že jsou plné sladidel, aditiv a jedná se vždy o vysoce zpracované potraviny. Nikoliv ty základní, které jsou plné živin. 

Odbornice apeluje: „Pokud sportujete, měli byste mít dostatečný přísun živin nejen na sport, ale i na regeneraci a v případě dětí také na růst. Tedy ano, vaše děti během tréninku budou jíst opravdu hodně. Celodenní přísun potravy by měl být rozdělen do několika denních porcí, součástí každé z nich by vždy měl být kus ovoce nebo zeleniny. Zdroje bílkovin mohou být různorodé od masa, ryb, sýrů, jogurtů, tvarohu, vajec, a měly by být, stejně jako ovoce, v každém denním jídle. V případě sportujících dětí doporučuju zařadit také druhou večeři, asi tak hodinu před spánkem. Nikoliv žádné opulentní jídlo, ale trochu tvarohu, skyru, Cottage sýru. Ideálně bez přidaného cukru. Pozor, ten je i v marmeládě, ovoci,” varuje víceprezidentka Aliance výživových poradců.

“V neposlední řadě je třeba nezapomínat na dodržovaní pitného režimu. Tělo se při sportu více potí, má tedy větší ztráty a je potřeba je postupně doplňovat. Tedy ne po výkonu, ale již během něj. Stačí čas od času jeden lok. Během dne stačí obyčejná voda, ředěné džusy, nikdy ne slazené limonády. Během výkonu v teplejším prostředí sáhněte po hypotonických nápojích, tedy vodě doplněné o minerální látky,“ vysvětluje Hana Střítecká.

Během sportu se tělo opotřebovává. Platí, že během období v tréninku by mělo být zásobováno stravou pestrou a bohatou na zdroje. Jen tak se dá zajistit, že mu nebudou chybět důležité živiny. Nespoléhejte na jednostranné diety, během nich totiž tělu vždy něco chybí. 

Pokud se vám článek líbil a zajímalo by vás i mnoho dalších věcí, které připravujeme, budeme moc rádi, když nám pomůžete v naší kampani na HitHitu. Na oplátku pro vás máme nachystané velmi zajímavé odměny. Jsme vděční za každou pomoc. Děkujeme.