Zbavte se strachu z toho, co vás může potkat. Jinak se řítíte do problému

Ilustrační foto | Foto: shutterstock.com

Bojíte se budoucnosti, nebo třeba jen toho, co vás má brzy potkat? Takové obavy vás mohou ochromit na poměrně dlouhou dobu a pěkně vám tak znepříjemnit život. Dá se vůbec s takovými stavy bojovat, nebo jsme předem odsouzeni k věčným, někdy zcela zbytečným obavám?

Na úvod je dobré si říci, že strach z něčeho má každý. Někdo z nemocí, jiný z toho, že přijde o práci. Je to normální, ale je třeba s tímto pocitem pracovat, aby vám nepřerostl přes hlavu. Vědci predikují, že právě inteligence je základní esencí strachu. Čím vyšší IQ totiž máte, tím spíš se strachujete. O věci, které se mohou stát, dokážete si je realisticky představit, dobíhají vás ve snu. Pokud má člověk IQ nižší, má jiné starosti a navíc si mnoho věcí ani vizualizovat nedokáže. Jakmile se ale začnete méně obávat budoucnosti a připustíte, že se některé situace zkrátka dějí, máte z poloviny vyhráno. 

Strach je obavou někoho, kdo často hledí do budoucnosti a predikuje, jaká asi bude. Pokud byste se soustředili jen na dnešní den, rozhodně by se vám vyhnula jakákoliv obava. Protože ta v denním plánu není a co bude za týden či rok – to nikoho nezajímá. Pokud se obavám chcete vyhnout, snažte se také odstřihnout od snů a vizí, případně přání, která bývají mnohdy nerealistická.

Naučte se ovlivnit aspekty komplexu radosti ze života. Všichni vám budou závidět

Můžete na ostatní působit, že máte skvělý život. Rodinný dům, labradora na zahrádce, dobře nastartovanou kariéru. Jenže, cítíte se skvěle nejen ...

Místo nich si definujte cíle. Realistické, takové, které mají smysl a někam vás budou v životě posouvat. Bez nich totiž nikdy klidní nebudete. Odborníci zjistili, že právě cíle jsou hnacím motorem pro život úspěšných lidí.

Jen se z budoucnosti netřeba hroutit. I když před sebou vidíte negativa, máte pořád ještě dost času je eliminovat. I to může být vaším cílem, který si, jak již bylo řečeno, nastavíte. Strach by nikdy ve vašem životě neměl být dominantní emocí. Ani by neměl ovlivňovat vaši současnost. To je destruktivní životní cesta, které byste se rozhodně měli vyhnout. 

Budoucnost, jakkoliv toto tvrzení odmítáme, je nepředvídatelná. Vždy existují tisíce scénářů, které mohou váš život ovlivnit, také úhlů pohledu, díky nimž může daný okamžik vypadat nějak, jinak než třeba za dva dny, kdy se k predikci budoucnosti vrátíte. 

Sportovní psychologie udržuje tělo i mysl v rovnováze

Platí, že kdo má srovnanou hlavu při sportu, má ji srovnanou i v životě. Poměrně před dlouhou dobou se začali lidé zajímat o to, jak v pohodě se ...

Generalizování toho, co bude a co by mělo být je chybné. Aplikací takového mentálního vzorce si totiž ubližujete. Než tedy začnete vidět budoucnost černě, zkuste tipy, které právě takové vnímání světa eliminují. Existují minimálně tři způsoby, jak předejít obavám z toho co bude, ale také vůbec být nemusí.

Rozdělte si budoucnost do malých částí. Tedy tak, že se nesnažte myslet na svůj osud za rok, měsíc, desetiletí jako celek, ale myslete jen na to, jaké to bude: Jestli budete mít rodinu. Co vaše zdraví, jak budete vnímat svou fyzickou kondici… Vše můžete predikovat jednotlivě a když se v jednom ohledu dařit nebude, ty další to jistě napraví. Navíc platí, že čím víc se budete zaměřovat na dnešek, tím hezčí bude zítřek. Zkuste mentální techniku postponingu a soustředění se na aktuální stav. Relaxaci, která vám pomůže vynechat marginálie, které vám dnes připadají jako stěžejní, zítra to tak být nemusí. 

Nebuďte na sebe příliš tvrdí, můžete se tím dostat do velkých potíží

Lidé, kteří se mají málo rádi, nikdy se nepochválí a vyžadují od sebe víc, než je od nich vyžadováno okolím, mají neustále pocit, že je takový ...

Sledujte, z jaké perspektivy a kdy vidíte věci negativně a naopak. Pak se snažte být především v komfortním naladění, kdy vám optimismus nechybí a stále se do takové zóny vracejte. V rozpoložení, které vám dává šálek kávy či kamarádské setkání, vám i obavy z budoucnosti budou připadat menší. Vizualizujte si jen to krásné, co vás čeká a přestanete se bát. 

Soustřeďte se na signály, ne na symptomy. Budoucnost bude v každém ohledu jiná, než jak ji momentálně cítíte. Soustřeďte se tedy na to, jaké signály k vám vysílá, ohledně budoucích dní, vaše okolí a hledejte v nich to pozitivní. Česky se tomu říká: Nemalujte čerta na zeď. Jen tak budete spokojenější a klidnější. V neposlední řadě platí, že ti, kdo si umí vyčistit hlavu sportovní aktivitou, jsou při pohledu do budoucna optimističtější než ti, kdo chmury zajídají a nehýbou se. Zkuste to také tak.