Že tetování bolí? Daleko horší je jeho odstranění

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Tetování je moderní záležitostí, fenomén, který třeba u sportovců můžeme vidět velmi často. Možná i vy máte na těle takové obrázky, které přesně definují vaši osobnost, jsou důkazem vaší životní cesty a víte, že mají smysl a že společně zestárnete. Třeba ne. Jenže je vám jasné, že zbavení se tetování dost bolí?

Podle průzkumu, který mezi svými čtenáři provedl titul Allure, se bolestivost liší podle velikosti zákroku. Tedy někteří respondenti si stěžovali na bolest, jiní tvrdili, že se dala zvládnout. Sami tatéři podotýkají, že práh bolestivosti má každý někde jinde, a že tak, jak vás bolí tetování samotné, vás přibližně bude bolet i jeho odstranění. Jen je třeba počítat s tím, že odstranění pigmentu z kůže je dlouhodobým procesem, který vám může dlouhodobě znepříjemňovat život. Víc než jedna či dvě sezení u zručného tatéra, který vám na pokožku realizuje váš vysněný obrázek, se přežít dá. Navíc v mladším věku, kdy se 80 % respondentů pro tetování rozhoduje. S přibývajícím věkem pak narůstá citlivost kůže, navíc si lidé často volí provedení obrázku na místa, která jsou díky nervovým zakončením velice citlivá.

Tetování / Foto: Shutterstock.com

Jistě se nedá predikovat, do které kategorie budete spadat, a zda vás tedy oprava či odstranění tetování bude bolet. Na druhou stranu, varováním může být informace Kelly Osbourneové, kterou zmíněnému periodiku poskytla. Podle jejích slov i zkušenosti bolí odstranění tetování milionkrát víc než jeho tvorba.

Pravdou je, že Kelly byla pověstná tím, že na těle měla obrázků několik. A když se v jeden okamžik rozhodla, že je na těle nechce, objednala se k tatérovi, který jí je začal odstraňovat postupně. Nejprve z předloktí, pak mělo dojít i na další části těla. Hned po první seanci ale informovala svět, že odstranění tetování je mnohokrát horší než jeho aplikace do kůže. Proč?

Nejčastěji se tetování odstraňuje laserem. Ten poškodí svrchní část vaší pokožky a následně „rozpustí“ barvivo tak, aby bylo odplaveno z daného místa. Což není v zásadě vůbec příjemná procedura. Připravte se na to, že po zákroku se několik dní neobejdete bez léků na bolest, čím větší obrazec je, tím větší bolest bude. A také počet opakování laserových zásahů. Pokud se jedná o drobnou malbu, stačí většinou dvě až tři sezení, ale u větších obrazců se odstranění tetování v zásadě ani nedoporučuje. Pokud se tedy jedná o obrovské jméno expartnera na zádech, zkuste se s tatérem dohodnout, zda by nešlo přepsat, upravit, změnit, ale jeho finální odstranění je prakticky nemožné, navíc se vám pokožka může zajizvit.

Tetování může být skvělým doplňkem vašeho těla, ale je dobré o něm přemýšlet / Foto: Shutterstock

Primárně ale vždy zvažujte, jestli další tetování potřebujete, a pokud jej volíte, vybírejte si jen takové, o kterém si dokážete představit, že s ním zestárnete. Tedy nevhodná jsou jména partnera, infantilní obrázky či opilecké nápady, které se rozhodnete realizovat cestou z nočního tahu.

Rozhodně nechceme paušalizovat a tvrdit, že tetování je nevhodnou formou zdobení lidského těla. Není tomu tak, naopak je stále častější. A s ohledem na budování kultu těla také pochopitelnější, že se nad jeho realizací přemýšlí. Až ale budete mít další nápad, co skvělého by se vám mělo vepsat do kůže, nedělejte ukvapená rozhodnutí a vše si pořádně promyslete. Může se totiž stát, že byste svého nápadu později draze, bolestivě a zbytečně litovali.