Důkladně si rozmyslete, proč sportujete. Je to důležité pro tělo i psychiku

Ilustrační foto | Foto: shutterstock.com

Nejlepší sportovci mají jedno společné. Umí se zeptat – proč? Znají důvod svého konání a peníze to často nejsou. V případě amatérů by odpovědí na otázku: “Proč se sportu věnuji?“, neměla být štíhlá linie. Ale úplně jiné důvody. 

Každý z nás chce ve skrytu duše dosáhnout na vrchol. Překonat vlastní limity, zvládnou to, co mu na začátku jeho snažení připadá nepřekonatelné. Právě z výše uvedeného je patrné, že s otázkou „PROČ?“ to nebude tak jednoduché. Respektive s odpovědí na ni. Odborníci se shodují, že v odpovědi na to, proč se danému sportu věnujete, byste měli odpovídat komplexně. Vědět, že štíhlá linie je jen jedním z aspektů toho, co od sportu čekáte. Také ale chcete hlouběji poznat sami sebe, svoje limity či motivaci.

Ověřit si, jak jste na tom s disciplínou, protože sport je převážně právě o ní. Kouč PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Kdo si otázky neklade, nečeká odpovědi. A tak je to ve všech odvětvích lidského života. Zjistit, co je vaše proč je přesně tím, co vás požene k vyšším výsledkům. Odpověď, že běháte proto, že se to líbí vašemu partnerovi, případně že na florbal chodíte proto, že je fajn po tréninku zajít s partou na pivko, není přesně tím, co je považováno za správnou odpověď, která by vás posouvala ve vašem snažení kamkoliv dál. Pokud tedy chcete svůj výkon posouvat kamkoliv dál a nemít sportovní aktivitu právě jen jako zástěrku pro „Zajdeme na jedno“, zkuste si definovat, co pro vás pohyb znamená. A následně si najdete i vlastní odpovědi na otázku Proč“. 

Zkuste si z mozku udělat výkonný počítač, není to těžké

Zřejmě jste věděli, že mozek touží po vlašský ořeších, správných tucích, dostatku emočních podnětů a spoustě dalších věcí. Co ale potřebuje ...

„Proč“ by pro sportovce mělo být solidní, založené na úvahách, které vedou k cíli, k překonání sebe sama, k tomu, že se díky jedinému „Proč“ budete chtít neustále zlepšovat. Ve všech aspektech života, nejen v těch sportovních. 

První krok, který byste měli udělat, je definovat si, jaký je váš skutečný sen. Chcete sbírat medaile, překonávat osobní rekordy a postupně se zlepšovat? Založit vlastní sportovní školu, být trenérem, mít rodinu, která bude sport milovat stejně jako vy? Jakmile si začnete stavět plány, musíte si na otázky na cestě kladené odpovídat pravdivě. Proč chci to a to? A proč to nechci jinak? 

Nebuďte na sebe příliš tvrdí, můžete se tím dostat do velkých potíží

Lidé, kteří se mají málo rádi, nikdy se nepochválí a vyžadují od sebe víc, než je od nich vyžadováno okolím, mají neustále pocit, že je takový ...

  • Vaše PROČ musí být silné. Image záležitosti moc dlouho nevydrží. 
  • Vaše PROČ musí mít hluboké základy. Stejně jako vaše přesvědčení o dalších aspektech života, třeba víře, i sportovní PROČ má jediný smysl. Být vaším životním průvodcem. Náboženství také neměníte denně, tak se stejně chovejte i ve vztahu ke sportu. 
  • Vaše PROČ by mělo být primárně sobecké. Já chci to a to, protože toužím po medaili. Zaběhnout se synem Iron Mana, vyhrát sám nad sebou. Teprve od toho se odvíjejí aspekty pomoci. Budu dobrým sportovcem a tím pomáhat lidem, povedu kurzy… čehokoliv. Opačně to totiž nefunguje.
  • Vaše PROČ by mělo být mírně intrikující. Věci chcete tak a tak, a podřídíte jim všechno. Bez ohledu na ostatní. Ti se buď přidají, nebo ne. Ale není možné, abyste své PROČ podřizoval názorům a ovlivňování dalších: „Proboha, proč ty bys začínal ve svém věku s baletem, během, trampolínami? A není lepší tenis, florbal, atd…“ Nenechte se zviklat. A i nečestnými způsoby si své PROČ musíte uhájit.