Nebojte se, hýbejte se 2: Pravidelně a přiměřeně

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

S koronavirem už bojujeme víc než rok. Také jste za tu dobu stihli udělat generální úklid, vytřídit šatník, přečíst všechny knížky? Před rokem jste byli zvyklí pravidelně sportovat, chodit do společnosti, prostě žít jinak. Ale co teď? Už se vám nechce dělat nic? Je to pochopitelné. Jakmile se z jakékoli aktivity vytratí pravidelnost, jen těžko se přimějeme se k ní jen jednou za čas vrátit.

V druhém dílu seriálu „Nebojte se, hýbejte se“ vám naše redaktorka Zuzana Končická popíše, jak důležitá je pravidelnost ve všem, co děláte. I ve sportu. 

Díl 2: Pravidelně a přiměřeně

V minulém dílu jsme si připomněli několik pozitivních dopadů pohybových aktivit. Pro naši psychiku i tělo je ale důležité hýbat se pravidelně. Tělo si potřebuje na fyzickou zátěž postupně zvyknout, proto bychom měli začít napřed s nižší intenzitou a pozvolna ji zvyšovat.

Nebojte se, hýbejte se: Co našemu tělu i mysli přináší pohyb?

Každý určitě slyšel, jak prospěšný je pro člověka pohyb. Ale ruku na srdce, kdo z nás se teď pravidelně hýbe a udržuje tělo v kondici? Přitom ...

Není snad nic horšího, než se „jít zničit“ třeba jednou za měsíc s pocitem, že jsme ze sebe dostali maximum a teď můžeme nějaký čas odpočívat. Když tělo není na takový nápor zvyklé, velice snadno dochází k úrazům šlach, svalů, kloubů i kostí. Můžeme tak na sobě napáchat víc škody, než kdybychom se nehýbali vůbec.

Pravidelnost v tréninku působí také na naši psychiku. Když budeme mít stanovený sportovní režim, začneme ho brát automaticky. Zcela se tak vytratí „hříšné myšlenky“, zda dnes sport nevynechat a nenechat to raději až na zítra… Brzy si jistě uvědomíte, že se na příští trénink těšíte a budete z něj mít ještě větší potěšení.

Jestliže z pravidelného rytmu vypadneme, obtížně už do něj naskočíme zpátky. Jednou za čas se pak těžko přemluvíme, abychom se k pohybu vrátili. Pokud se jedná o sport v kolektivu, mohou navíc nastat reálné obavy, že v době naší nepřítomnosti udělali ostatní větší pokrok a nám zkrátka ujel vlak.

A co když se vám tentokrát nebude chtít? Nehledejte výmluvy, proč dnes nejít, ale řekněte si, proč právě dnes ano!

Hanka Kynychová: Liposukci bych nikdy nepodstoupila, chci být autentická

Známá cvičitelka Hanka Kynychová na sociálních sítích fanouškům přiznala, že během koronavirové pandemie přibrala tři kila. Její fitness centrum ...

Kromě pravidelnosti je důležitá také přiměřenost. Každý by měl znát své limity a nepřeceňovat síly. Je potřeba mít reálné cíle, kterých jsme schopni dosáhnout. Postupně je můžete navyšovat a chtít víc. Ať už se jedná o shození pár kil, nabrání svalové hmoty, uběhnutí prvních několika kilometrů, nebo osvojení sportovních dovednostních triků. Vše vyžaduje pravidelný trénink a vytrvalost, výsledky se dříve nebo později dostaví.

Nestyďte se napsat si na papír, co od pohybu očekáváte. Pokud někdy budete váhat, papírek vám připomene, s jakým odhodláním jste do toho šli. Nemusí se přitom jednat čistě jen o kvantitativní záležitosti (více kilometrů, méně kilogramů). Důvody mohou být i jiné – chci mít lepší náladu, vyčistím si hlavu od každodenních povinností, seznámím se s novými lidmi, kteří mají stejný koníček apod.

Stanovení cílů závisí také na aktuální kondici a předchozích zkušenostech s pohybovými aktivitami. Zcela jistě bude mít jiné cíle maminka, vracející se do kondice po porodu, a obézní člověk, kterého jeho nespokojenost s postavou nebo dokonce zdravotní komplikace k pohybu v podstatě „dohnaly“. Důležitou roli hraje také věk. Jak se říká, začít se dá v každém věku, ale rozhodně ne všechny pohybové aktivity jsou vhodné pro všechny věkové skupiny.

Každý si jistě aspoň jednou v životě dal novoroční předsevzetí, které šlo možná už v prvním lednovém týdnu do koše. Proto je dobré nepřecenit své cíle a síly. Zkušený sportovec to má v tomto ohledu snazší, už zná své tělo a má představu o tom, čeho je schopen. S největší pravděpodobností také přesně ví, jakou aktivitu zvolit.

Ale co když se chystáme sportovat poprvé? Jakou pohybovou aktivitu si v začátcích vybrat, o tom si povíme zase v příštím díle. Už ve čtvrtek 8. dubna.

Připravte se na start! Běžecké závody se vrátí za pár týdnů

Akce, na kterou pravidelně jezdí tisíce lidí ze zahraničí a účastní se jí špičkoví závodníci. To je mezinárodně uznávaný Volkswagen Maraton ...

Koronavirus stvořil nový běžecký fenomén: Virtuální závody

Rok plný omezení. Rok, který nám vzal to, co máme rádi. Sport, kulturu, sociální kontakt. Pro spoustu lidí nastalo období gauče a televize, další ...