Nebojte se, hýbejte se 3: Jak si vybrat ideální sport?

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Zdravý životní styl a sport, to jsou dvě neoddělitelné věci. Jedna bez druhé totiž příliš nefunguje. 

Ve třetím díle seriálu „Nebojte se, hýbejte se“ vám redaktorka nastartu.cz Zuzana Končická pomůže s tím, jak si pro sebe vybrat ten nejlepší sport. 

Díl 3: Jak si vybrat ideální sport?

Nejvhodnější je zvolit aktivitu, která vás bude bavit. To je důležitá součást motivace. „Potřebuju zhubnout, tak začnu chodit běhat. Běhání sice nesnáším, ale všichni to dělají, tak se musím hecnout.“ S tímto přístupem to pravděpodobně dlouho nevydržíte, pokud vás ovšem běh nezačne bavit. Proto se zamyslete, který sport by vám případně dělal nejmenší potíže.

Nebojte se, hýbejte se 2: Pravidelně a přiměřeně

S koronavirem už bojujeme víc než rok. Také jste za tu dobu stihli udělat generální úklid, vytřídit šatník, přečíst všechny knížky? Před rokem ...

Nebojte se vyzkoušet klidně i několik různých pohybových aktivit, než přijdete na tu, která vás skutečně baví, a chcete v ní pokračovat. Většina provozovatelů nabízí různé zkušební lekce, kde se s tréninkem nezávazně seznámíte, aniž byste hned museli platit členství.

Nechte se také zlákat od kolegů či kamarádů a vyzkoušejte, čím tráví volný čas oni. Nezapomeňte, že i když si s přáteli ve spoustě věcí rozumíte, jejich oblíbený sport vám vyhovovat nemusí. Pokud je to i váš případ, nelámejte to přes koleno a vyzkoušejte něco jiného. Třeba právě při nové aktivitě potkáte nové přátele, se kterými vás bude pojit stejné sportovní nadšení.

V neposlední řadě myslete také na finance. Jsou aktivity, které vás takřka nic nestojí, protože je vykonáváte v přírodě, nebo sami doma. Za poměrně nízké pořizovací náklady můžete chodit běhat, jezdit na kolečkových bruslích, nebo třeba posilovat s činkami. Pokud dáváte přednost kolektivním aktivitám v rámci předplacených lekcí, které vás donutí cvičit pravidelně, promyslete si náklady z dlouhodobějšího hlediska.

Nebojte se, hýbejte se: Co našemu tělu i mysli přináší pohyb?

Každý určitě slyšel, jak prospěšný je pro člověka pohyb. Ale ruku na srdce, kdo z nás se teď pravidelně hýbe a udržuje tělo v kondici? Přitom ...

I obdobné služby se mohou v ceně výrazně lišit. U některých sportů se bez drahého vybavení neobejdete ani v začátcích. Rozhodně doporučujeme aktivitu nejprve vyzkoušet třeba se zapůjčenou výstrojí, než se rozhodnete pro koupi vlastní. Může se totiž stát, že vybraný sport nenaplní vaše představy a drahé vybavení skončí netknuté ve skříni.

Ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, nejzdravějším pohybem je chůze a pro začátečníka je ideální volbou. Tempo si můžete určit sami, pokud vám už nebude vyhovovat, můžete přejít do běhu.

Mezi další doporučované aktivity patří například plavání a běžecké lyžování. Vzhledem k současným vládním opatřením teď ale pravděpodobně nezbývá, než začít chůzí. I pro tak samozřejmý pohyb je ale důležitá správná technika, abychom si neuškodili víc, než pomohli. V příštím díle se seznámíme s pravidly, která je potřeba pro zdravou chůzi dodržovat.

Připravte se na start! Běžecké závody se vrátí za pár týdnů

Akce, na kterou pravidelně jezdí tisíce lidí ze zahraničí a účastní se jí špičkoví závodníci. To je mezinárodně uznávaný Volkswagen Maraton ...