Nebojte se, hýbejte se: Co našemu tělu i mysli přináší pohyb?

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Každý určitě slyšel, jak prospěšný je pro člověka pohyb. Ale ruku na srdce, kdo z nás se teď pravidelně hýbe a udržuje tělo v kondici? Přitom právě dnes je víc než kdy jindy důležité být fit po všech stránkách. Sedět doma a sledovat v médiích čísla nově nakažených, všudypřítomný stres zahánět jídlem nebo alkoholem, to je cesta do pekel. V novém seriálu „Nebojte se, hýbejte se“ vám naše redaktorka Zuzana Končická vysvětlí, jaký význam má pohyb pro naše tělo i mysl. 

Díl 1: Proč je pro nás pohyb tak důležitý? 

Při fyzické zátěži a pravidelném pohybu se v těle uvolňují endorfiny, které jsou spojeny s pocity radosti a euforie, ale také úlevou od bolesti. Ne nadarmo jsou endorfiny označovány za hormony štěstí. Produkuje je centrální nervový systém (mozek, mícha a nervy), který je vysílá do všech částí těla.

Endorfiny se nejvíce vylučují hlavně při anaerobních cvičeních, tedy těch, které se provádí kratší dobu a s větší intenzitou. Patří sem třeba sprint, cvičení se zátěží, posilování nebo i namáhavá fyzická práce. Krátkodobě dokážou potlačit špatnou náladu, momentální úzkosti, přinášejí lepší pocit. Při pravidelném pohybu mají i dlouhodobější význam, zejména působí proti chronickým bolestem. Vyšší hladina endorfinů pomáhá v boji proti závislostem, ulevuje od depresí a stresu a zlepšuje spánek.

Nebojte se, hýbejte se! / Foto: Shutterstock

Pobyt a především pohyb v přírodě přináší našemu tělu řadu dalších benefitů, fyzických i psychických. Na čerstvém vzduchu se tělo lépe okysličuje a posiluje imunitní a kardiovaskulární systém. Při pravidelném pohybu si srdce zvyká na zátěž, snižuje spotřebu kyslíku, a tím se méně namáhá v klidu i při zatížení.

Venku k nám snáze proniká slunce, které ovlivňuje naši náladu, zlepšuje spánek, celkovou kondici a zdraví. Díky slunečnímu záření získává tělo potřebný vitamín D. Jeho nedostatek může způsobit lámavost kostí, u dětí zpomalený růst a křivici. V zimních měsících, kdy jsou sluneční paprsky slabé, získáme potřebné množství také z některých potravin nebo pomocí doplňků stravy.

Větrejte a sportujte!

Pokud třeba kvůli karanténě nemůžete ven, alespoň doma hodně větrejte. Doporučuje se kratší, ale o to intenzivnější větrání. Otevřít celé okno byste měli alespoň třikrát denně, nejen ráno, ale po vaření, sprchování, nebo kdykoli je potřeba. Doba větrání závisí na počasí a ročním období. Zatímco v zimě by neměla překročit 6 minut, na jaře a na podzim je ideální 10 až 20 minut. V létě pak kolem půl hodiny.

Pravidelný pohyb formuje tělo, slouží jako prevence tloustnutí a vytváří se při něm svalová hmota. Při sportu se zvyšuje energetický výdej, což napomáhá redukovat nadváhu a zmírňovat obezitu. Snižuje se množství tělesného tuku a tvoří se svaly, které při nemoci nebo nízké zátěži rychle ochabují.

Pohybová aktivita mimo jiné zlepšuje funkce trávicího traktu a zrychluje metabolismus, který hubnoucí efekt podporuje. S přibývajícím věkem se metabolismus přirozeně zpomaluje, ubývá svalové tkáně a zvyšuje se množství tukové tkáně v těle. Udržet tělesnou hmotnost a kondici už dá více zabrat, o to důležitější je dbát na dostatek pohybu.

Dalších pozitivních dopadů na tělo je celá řada, a přestože jsou nyní možnosti našeho pohybu značně omezené, kdo chce, způsob si vždycky najde. V příštích dílech se postupně podíváme na tipy, jak sportovat venku i doma.

Minuty ze světa imunity: Co to je imunita a jak ji budovat?

V dnešní době je termín imunita jedním z nejskloňovanějších ve veřejném prostoru. Je sice škoda, že se tak stalo až v důsledku pandemie covid-19, ...

Nebojte se, hýbejte se: Co našemu tělu i mysli přináší pohyb?

Každý určitě slyšel, jak prospěšný je pro člověka pohyb. Ale ruku na srdce, kdo z nás se teď pravidelně hýbe a udržuje tělo v kondici? Přitom ...