Sportovní oblečení je vyrobeno ze syntetických materiálů, proto s ním musíte zacházet opatrně, abyste ho hned nezničili. Pozor dejte především při praní a sušení.
Jak prát sportovní oblečení
Co uděláte s propoceným tričkem, když přijdete domů z tréninku? Jste zvyklí ho odložit do kouta, kde čeká, než ho vyperete? To nedoporučujeme! Čím déle necháte své špinavé ponožky, sportovní podprsenky, nebo legíny ležet ladem, tím větší zápach vyvinou a tím obtížněji se ho zbavíte. Takže si vyčleňte pár minut a dejte oblečení rovnou do pračky. Pokud nemůžete prát hned, pověste ho alespoň na šňůru nebo ramínko, ať se na vzduchu usuší.
Při praní v pračce dodržujte několik zásad:
1) Zapomeňte na praní při vysokých teplotách. Syntetické materiály, jako je polyester nebo elastan, jsou velmi náchylné. Proto je neperte při teplotě vyšší než 30°C, ať je nezničíte.
2) Oblečení vždy převraťte naruby, tím také prodlužujete jeho životnost.
3) Použijte prací gel, nebo prášek. Některé produkty jsou přímo určené na funkční sportovní oblečení. Nepřidávejte aviváž, mění vlastnosti těchto materiálů.
4) Některé pračky mají speciální program pro praní sportovního oblečení s přednastavenou ideální teplotou. Program navíc snižuje tření v bubnu a předchází tak ničení oděvů.
5) Na drobnější prádlo je vhodné použít síťku na praní. Oblečení je více chráněno a nemůže nikam zapadnout.
Pokud své oblíbené kousky perete raději v ruce, měli byste se dodržovat tento postup:
Nalijte půlku uzávěru pracího gelu do dvou litrů vlažné vody, přidejte citronovou šťávu a promíchejte. Oblečení namočte asi na čtvrt hodinky a poté vyčistěte měkkým kartáčkem části, které jsou cítit potem (podpaží, záda, límec). Důkladně propláchněte, vyždímejte vodu a prádlo pověste, aby uschlo. Nepoužívejte bělicí prostředky ani aviváž.
Oblečení z funkčních materiálů schne velmi rychle. Proto ho nikdy nedávejte do sušičky, vlákna nejsou uzpůsobena na tak vysokou teplotu. Raději prádlo pověste venku na čerstvém vzduchu. Po uschnutí ho můžete rovnou složit do skříně, nebo použít. Žehlení není potřeba, naopak jemnému materiálu škodí.
Moderní sportovní oblečení ze syntetických materiálů má tu výhodu, že budete při tréninku v suchu. Bohužel má také tendenci udržovat v sobě zápach. Smrdí vaše sportovní oblečení i po vyprání v pračce?
Vyzkoušejte některý z těchto přírodních triků:
1) Naneste na místa se silným zápachem tuhé mýdlo a vyčistěte je měkkým kartáčkem. Nechte působit asi 15 minut a poté vyperte v pračce.
2) Jedlá soda skvěle pomůže v boji proti šíření bakterií. Smíchejte dvě polévkové lžíce s vodou a vytvořte pastu. Naneste ji na oblečení, nechte uschnout a poté vložte do pračky.
3) Smíchejte jeden díl octa se třemi díly vody a namočte do něj oblečení. Tato malá koupel mu udělá dobře.
Jak vyčistit sportovní obuv
I když na to často zapomínáme, je potřeba se pravidelně starat také o sportovní obuv. Zamezíte tím šíření bakterií a zbavíte se nepříjemného zápachu.
Vnější část boty čistěte měkkým kartáčkem, použijte vodu a trochu tuhého mýdla. Díky jedlé sodě budou vaše podrážky vypadat jako nové. Pokud mají vaše tenisky vyjímatelnou vložku, vyperte ji občas v ruce, nebo v pračce. Do boty jednou týdně nasypte trochu jedlé sody. Velice efektivně neutralizuje zápach!
Některé pračky mají i program pro praní bot, ale s častým praním to nepřehánějte. Omytou obuv nejlépe osušíte, když ji umístíte blízko zdroje tepla. Přímo na radiátor ji nepokládejte.

Elektrokola pro rok 2022: Co nového se chystá?
Již se blíží konec sezóny 2021, která byla opět jako loni nepředvídatelná. Díky pandemii, která začátkem roku v mnoha zemích...

Když sportovci tančí. Před kamerami se na taneční parket chystají bývalá tenistka a krasobruslař
Sobotní večery budou opět patřit oblíbené taneční soutěži! Již tuto sobotu se na obrazovkách České televize představí deset...