Za vztah dětí ke sportu jsou vždycky odpovědní především rodiče

Věnujte se dětem, později vám za to poděkují. | Foto: shutterstock.com

Je to tak, nemůžete si totiž od rozehrané hry v mobilním telefonu stěžovat, že se vaše ratolest nehýbe. Jak známo, příklady táhnou, a dokud se nezačnete hýbat vy, bude lenošit i vaše ratolest. Odborníci se shodují na tom, že přibývá rodičů, kteří se žádným aktivitám nevěnují, a přesto mají pocit, že by z jejich potomka měl být světový šampion v jakémkoliv oboru. Jenže to se dítěti těžko chápe, když u svého rodiče žádné zapálení pro sport nevidí.

Jak tedy na věc? Jestliže chcete, aby vaše dítě věnovalo pravidelně čas i energii nějaké aktivitě, měli byste se z pohovky zvednout taktéž. I proto, že ve dvou se to lépe táhne, navíc to může být pořádná legrace. Pokud tedy máte pocit, že je na čase změnit životní styl, musíte začít u sebe. Je jasné, že v týdnu můžete být unaveni z práce i dodržování koronavirových opatření, přesto byste do přírody vyběhnout, nebo aspoň vyjít, měli. Nejprve stačí obejít blok – bez mobilní techniky, následně by bylo dobré několik stovek metrů přidat. Případně si najít společný sportovní kroužek, kde vás od sebe bude oddělovat jen to, že každý budete hrát za jinou věkovou kategorii. Ale těch společných témat, co najdete. I ta se počítají, protože podle posledního průzkumu odborníků ze serveru webmd.com, právě ta v domácnostech docházejí. 

Tátové své syny učí fotbal už tak nějak instinktivně. (zdroj: shutterstock.com)

Statistika výše uvedené jen potvrzuje. Jestliže se hýbou rodiče, nejsou děti obézní. Pokud se rodiče válí doma, přijmou to jako životní styl i jejich děti. Stejně tak je to s jídelníčkem. S čokoládovou tyčinkou v ruce, nebo lahví piva, budete svému potomkovi těžko vysvětlovat, že by měl změnit jídelníček a konzumovat jen zdravé věci. 

Proto, aby se vaše dítě hýbalo, je třeba učinit z pohybu nedílnou součást dne. Stejnou, jako hygienu, čištění zubů a podobně. 

Děti rády soutěží. Proč je tedy nemotivovat tím, že si s nimi dáte domácí olympijské hry? A nedopřejete jim ani jediný pocit, že mají výhodu? Nechte je, aby si myslely, že se k vítězství musely pořádně prodrat. Protože jinak pro ně nebude mít váhu a budou žít s pocitem, že jim vždy všechno bude darováno zadarmo. Výsledkové tabulky si následně můžete vést na nástěnce v kuchyni, hned vedle lednice. Vždy, když se k ní budete blížit, budete vědět, že právě další dobrota vám může ztěžknout nohy, a tak si nedoběhnete na bednu ani v příštím závodě.

Tenis je ideálním sportem na protažení celého těla. (zdroj: shutterstock.com)

Mimochodem, odborníci varují: Nepodceňujte své děti. Mají tolik energie, kolik dospělí rozhodně ne. Proto je skvělé vybízet je k tomu, aby se jí průběžně zbavovali. Jen tak se jim podaří nesedět na pohovce a nelenošit. Radost z toho, že umí něco líp něž rodiče, je skvělou motivační technikou. Tak ji využívejte v jejich prospěch. A sami se kochejte pýchou, že tomu tak je. 

Sport by měl být nedílnou součástí každého zdravého člověka. Jestliže nepatří k vašim favoritům, nekazte svým dětem pohled na život tím, že jej budete v očích dítěte či teenagera degradovat. Je nezbytné, aby pochopilo, že všechny sice nemusí těšit vše, ale také to, že je možné, aby se každý ubíral svou životní cestou. Když se vy opravdu hýbat nechcete, alespoň svého potomka motivujte tím, že jej budete podporovat za všech okolností. Jednou vám to vrátí. Třeba tím, že bude mít dostatek energie starat se o vás, až se role obrátí. 

Komentáře